Yerli Hızlı Tren 2019’da raylarda olacak

0
71
Milli Hızlı tren
+100%-

İSTANBUL- Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme eski Bakanı Lütfi Elvan Bloomberg HT’de değerlendirmelerde bulundu. Elvan yerli hızlı treninin 2019’da raylara ineceğini söyledi.

Yeni dönemde otoyollara ağırlık vereceklerini söyleyen Elvan, Ankara’yı Niğde’ye bağlayan otoyolu projesi için çalışmalarda son aşamaya gelindiğini ve yılbaşından önce ihaleye çıkılacağını kaydetti.

Mersin’i Silifke’ye bağlayan otoyol projesinin yapımına süratle başlayacaklarını kaydeden Elvan, diğer otoyol projelerinden de bahsetti. Elvan, “Önemli projemizlerinden olan Ankara’yı Kırıkkale’den Delice’ye bağlayan proje için ihaleye çıkacağız. Bu bölgede günde 30 – 40 bin arasında değişen araç yoğunluğu var, Ankara Kırıkkale arasını rahatlatmak istiyoruz. Diğer önemli projemiz ise 2016’da ihaleye çıkacak olan İzmir’i Çandarlı’ya bağlayan otoyol projesi” dedi. Elvan, 4 otoyol projesi için hemen ihaleye çıkılacağını belirtti.

“3 katlı İstanbul tüneli projesi trafiği önemli ölçüde rahatlatacak”

Ülkenin kuzeyden güneye doğudan batıya hızlı tren hatlarıyla donatılacağını belirten Elvan, 2019’da yüksek hızlı treni raya indireceklerini vurguladı. Elvan ayrıca Türkiye’nin ilk yerli haberleşme uydusu Türksat 6A’nın yapımına başlandığını da kaydetti.

Elvan, diğer bir proje olan 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli’nin İstanbul trafiğini önemli ölçüde rahatlatacağını söyledi. Elvan, “Marmaray ve Avrasya’dan sonra boğazın altından 3. bir geçiş gerçekleştireceğiz, bu dünyada bir ilk olacak. Tünelin 1. ve 3. katından otomobiller geçecek, orta katında hızlı tren ve metro sistemi olacak, Anadolu yakasından başlayan ve İstanbul’da mevcut tüm metro hatlarını kesen 31 km’lik metro hattı oluşacak. Vatandaşlar Avrupa yakasının bir ucundan Anadolu yakasına ulaşma imkanına kavuşacak” dedi.

YORUM YOK

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.