TÜRSAB Başkan Adayı Hasan Erdem: Ortak akılda buluşmalıyız

0
103
+100%-

ÖZKAN ALTINTAŞ-TÜRKİYE TURİZM
ADANA- “Güçlü Türsab ve Güçlü Türkiye” sloganı ile yurt çapında kampanyasını sürdüren Bursa merkezli Selam Tur ve İstanbul merkezli Ramses Turizm’in sahibi Güney Marmara eski BYK Başkanı Hasan Erdem, Adana’de acentelere çağrıda bulunarak “Kongreye gelin. Mesleğimizin itibarı, geleceğimiz için oylarınız önemlidir. Kongreye katılın ve oylarınızla sizlere 20 yıldır hizmet etmeyen, sadece ağalık edenlere ders verin” dedi.

ORTAK AKıLDA BULUŞMALıYıZ
TÜRSAB Başkan Adayı Hasan Erdem, Adana Şirinpark Otel’de acentelerle buluşmasında kongre yaklaşırken acentelerin ‘mualefette birlik ve biraberlik” isteklerine sıcak baktığını belirterek “Türsab’ın ve acentelerin geleceği için muhalefette birlik, beraberlik için masadan kaçmam ve masadan kaçan olmam. Türsab’ın geleceği için ortak akılda buluşmalıyız ve tek adam hükümranlığını bitirmeliyiz. Bugüne kadar acentelerle yaptığımız buluşmalarda mevcut yönetimin bu işi iyi yaptığını söyleyen yok. Değerli oylarınızı kullanmaya gelin ve TÜRSAB’ta acentelerin kendi kendilerini yönetecekleri bir düzen kuralım”şeklinde konuştu.

MURAT ŞIRIN: KONGREDE SORUNLARıMıZı ÇÖZECEK ADAYA OY VERMELIYIZ
Hasan Erdem’in Adana Şirin Park Otel’de düzelenen toplantıya TÜRSAB Adana BYK Başkanı Murat Şirin ve yönetim kurulu üyeleri başta olmak üzere bölgesinde 80’i aşkın acente katıldı.
Toplantının açılış konuşmasını yapan TÜRSAB Adana Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Murat Şirin, Aralık ayında yapılacak 23. Dönem Genel Kurulu’nda seçilecek başkan için 3 adayın başkanlık yarışında olduğunu belirterek, “Bizlerde sektörüne ve üyelerine sahip çıkabilecek, önümüzdeki malum engelleri, sıkıntıları ve problemleri çözecek, gerekli pozitif adımları atabilecek, beklentileri en üst seviyede karşılayacağına inandığımız genel başkan adayına genel kurulda takdirlerimizi sunacağız. Herbir üyemizin irademizi tam anlamıyla sandığa yansıtabilmemiz açısından genel kurula katılımını temmenni ediyorum” şeklinde konuştu.

DEĞIŞMEYEN TEK ŞEY DEĞIŞIMDIR
Hasan Erdem, “Tabanda birlik hareketi olarak değişim ve ortak akıl vizyonumuz olacaktır” diyerek şunları anlattı:
“Değişim olmazsa olmazdır. Yer yüzünde değişmeyen tek şey değişimdir. Ne kadar başarılı olursanız olun, 20 yıl bir kurumun başındaysanız ya metal yorgunluğa yada metal çürümeye maruz kalırsınız. Mutlaka değişime ihtiyacınız var. Bunu keşfeden gelişmiş ülkeler, gelişimi insanların hür iradesine bırakmamıştır. Mesela Amerika Birleşik Devletleri’nde 2 dönemden başka başkan olamazsınız. Çünkü çok uzun süreli bu gibi yetkiler, insanı güç sarhoşluğuna ve güç yorgunluğu oluşmasına sebep olur. İşin içerisinden çıkamazsınız. İstesenizde hizmet edemezsiniz. Bizim değişim dediğimiz zaman genç, aktif insanlara ihtiyacımız vardır. Ortak akıl diyoruz. Dünyanın en zihni gelişmiş insanından bile ortak akıl üstündür. Bu bilimsel bir gerçektir. Bir tek akılla yönetilen bir kurumun mensupları olarak biz burada isyan ediyoruz. Biz artık ortak akılla, sizlerin seçmiş olduğu kişilerin aklıyla yönetilmek istiyoruz. Bu olmazsa olmazımız. Seçim öncesi başınızı okşayan insanlar, seçimden sonra neredeler. Görebiliyor musunuz. Bölge başkanlarımıza verilen vaatlerin hangisi tutuldu. Tutulmadı.

KİŞİSEL MENFAATLER İÇİN KOLTUK PEŞİNDELER
Hasan Erdem, TÜRSAB’ın yarı kamu kurumu olduğunu fakat haklarını kimsenin temsil edemediği için bu kamu kurumu özelliğinden yararlanamadıklarını da belirtti. 1972 yılında kurulan TÜRSAB ile şimdiki TÜRSAB arasında çok fark olduğunu sözlerine ekleyen Erdem, “O yıllarda çok büyük başarılar elde etti. Hedef sadece koltuk kapmak olunca birde kişisel menfaatler ortaya çıkınca başarılarda bireysel oluyor. Kendileri büyüyor, zenginleşiyorken benim Anadolu acentem kan ağlıyor. Belediyeler, dernekler acenta oluyorlar. Biz nasıl onlarla mücadele edelim. Bu anlayışa dur demenin zamanı gelmiştir. Yeter ki siz bize inanın o kongrede onlar tarihin karanlıklarına gömülecektir. Biz onlara gidip İstanbul’da gidip namaz kılın 2 rekat tövbe edin diyeceğiz onları Allah ile başbaşa bırakacağız”

20 YıLDıR YAPAMADıNıZ 2 YıLDA NASıL YAPACAKSıNıZ?
Hasan Erdem, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Hesap günü yaklaşıyor, 20 yıldır orada otruyor. Bulunmaz Hint kumaşı mıdır? Bu nasıl iştir. 20 tane bakan değişti. Hala orada oturuyor. ‘Benden iyi yönetici yok’ diyor. 10 bin acente içinde binlerce arkadaşımız var. Yazık değil mi bize. Asıl olan biz miyiz, asıl olan seçilenler mi. Asıl olan seçenler. Hesap sorma günü bizim için kongrelerdir. Yaklaşan ve 2 ay sonra yapılacak olan kongremizde ben sizden birşey istiyorum. Sektörümüzün geleceği için oylarınız çok değerli. O kongreye katılın ve size ağalık eden, padişahlık taslayan insanlara ders verin. Demokratik hakkınızı kullanın. 20 yıldır yapamadınız, 2 yıl daha istiyorsunuz. 20 yılda yapamadığınızı 2 yılda nasıl yapacaksınız. İnsanları kandırmaktan vazgeçin. O kongrede, muhalefet birleşecek. Masadan kaçan biz olmayacağız. Ekmeğimiz ve mesleğimizin geleceği için bölünmeyip, birlik beraberlik içerisinde olacağız.”
Karşımıza her seferinde çıkarılan proje adaylardan, böl-parçala-yönet şeklindeki şark kurnazlığından bıktık. Ekmeğimiz, mesleğimiz, ülkemiz ve sektörümüz için bunları göndereceğiz.

TARİHİN KARINLIKLARINA GÖMÜLECEKLER
Kongre zamanı bizlere vaatte bulunarak, yalan söylüyorlar. Koltuğa oturunca zengin oluyorlar. Baron oluyolar. Ama benim acentem kan ağlıyor. Bu kongrede artık bunları bertaraf etmeliyiz. Tarihin karanlıklarına gömülecekler yapmadıklarından utanacaklar. Onları omuzlarda değil göndermiyeceğiz. Bize yaptıkları kötülüklerle başbaşa bırakacağız. Onları vicdan muhasebesiyle uğurlayacağız. Omuzlarda uğurlamak yanlış bir deyimdir. Biz onlara İstanbul’da selatin camilerine gidip namaz kılın 2 rekat tövbe edin diyeceğiz onları Allah ile başbaşa bırakacağız. Yaptıkları için camilere gidip tövbe istiğfar edecekler. Gelecek yorgun inanların bitkin bezgin insanların değildir. Genç dinamik aktif ve rahatından fedakarlık edeerek elini taşın altına koyanların olacaktır.

TÜRSAB’I KURANLARIN KEMİKLERİ SIZLIYOR
Turizm sektörünün lokomotifi TÜRSAB’tır. Ancak kamu ve devlet nezdinde hiçbir gücü kalmadı. Koltuk kapma sevdası, kiyisel menfaatler öne çıkınca herşey değişti. Onların beceriksizlikleri karşısında 1972 yılında TÜRSAB’ı kuranların kemikleri sızlıyor. Onlar ‘Biz TÜRSAB’ı ağalara, baronlara, menfaat gruplarına teslim etmek için mi kurduk’ diyorlar. Onlar bizi 39 parçaya böldüler. Hala hizmet için deil, para kazanmak için gelmek istiyorlar.
Onlara 20 yılda ‘Akılda kalacak hangi hizmeti yaptınız?’ diye sormuşlar. Cevap içler acısı olmuş. ‘Şu müzeyi yaptık, kongre merkezini yaptık, kendimize sırça köşk yaptık’ demişler. Aklım durdu. Türk turizminin satış ve pazarlamasından sorumlu olan, acentelerin hak vemenfaatlerini koruması, önünü açmak için faaliyette bulunması gereken Türsab onarım veya inşaat şirketi midir? Seyahat acentelerinin yanında durarak hizmet verdikleri yok. Bizden hala 2 yıl daha iskiyorlar. El insaf diyorum.

HAC VE UMRE’DE ADALETSİZLİK BİTMELİDİR.
Hac ve umre yapan 280 acentenin iki tanesi TÜRSAB sayesinde hac umre kontenjanın yüzde 90’ını alıyor. Bu adalet midir?
Hac ve umre için personel kaliteyi artırarak, Diyanet’le işbirliği içinde acentelerin menfaatine adalet getireceğis.. Diyanet akçeli konular işinde olmayıp bizleri denetleyen bir kurum olarak gerçek görevini yapmalıdır. Hac ve umrede turizmi turizmciler yapmalıdır. Bıçak kemiğe dayandı. Kepenk kapatma noktasına geldik.
Artık kırılan kalbimiz değil, kemiklerimiz kırılıyor. Buna kongrede dur diyecek sizlersiniz. Biz bu günlere tırnaklarımızla kazıyarak geldik. Gönülden konuşuyoruz. Biz menfaate değil, tüm acenteler için hizmete talip olduk.

Kaydet

Kaydet

Kaydet

YORUM YOK

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.