Turizmin oskarı “Altın Elma” ödülü Diyarbakır’a veriliyor

0
42
+100%-

ÖZKAN ALTINTAŞ- TÜRKİYE TURİZM
DİYARBAKIR – 
Dünya Seyahat Gazetecileri ve Yazarları Federasyonunun (FIJET) “Turizmin oskarı” olarak adlandırılan “Altın Elma” ödülü, bu yıl Diyarbakır’a verilecek.Diyarbakır Valiliği, Büyükşehir Belediyesi ve Karacadağ Kalkınma Ajansının öncülüğünde kurulan Turizm Platformunca “İnsanlığın uygarlığa ilk büyük adımı Diyarbakır” temasıyla düzenlenen program için FIJET ve Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği (ATURJET) üyesi 19’u yabancı 36 yazar ve gazeteci tarihi mekanları gezdi.

fijet-diyarbakir--004.jpgBAŞKAN TİJANI HADDDAD: FİJET YÖNETİMİ OY BİRLİĞİ İLE KARAR VERDİ
Diyarbakır’da Dünya Seyahat Gazetecileri ve Yazarları Federasyonunun (FIJET) Başkanı Tijanı Hadddad başkanlığında toplanarak daha önce Antalya, Nemrut ve Konya’ya verilen turizmi oskarı sayılan Alkın Elma Ödülü’nün Diyarbakır’a vermesi kararlaştırıldı. Gece düzenlenen yemekte konuşan FİJET Başkanı Tijanı Hadddad, Diyarbakır’ın kültürel değerleri sahip çıkması ve turizm adına sürekli gelişen çalışmaları ile dünya turizm sektöründe önemli bir şehir olduğunu belirterek Altın Elma’yı hakettiğini söyledi. Diyarbakır’ın misafirperverlik ve yaptığı çalışmalarla FİJET yönetimi tarafından Altın Elma’ya layık görüldüğünü söyledi.

fijet-diyarbakir-.jpgtijani-hadddad.jpgDELAL ATAMDEDE: DİYARBAKIR’A KARŞI GÖREVİMİ YAPTIM
Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği- ATURJET Başkanı ve FİJET Yönetim Kurulu Üyesi Delal Atamdede ise annesinin Diyarbakırlı olması nedeniyle ayrı bir mutluluk yaşadığını belirterek “Ailemin bağlantılı olduğu kadim topraklara karşı bir görevi yerine getirmenin huzurunu yaşıyorum. ATURJET ve FİJET üyeleri ile yaptığımız iki günlük gezide Diyarbakır’ın Altın Elma’ya layık olduğunu gördük” dedi.

fijet-diyarbakir.jpgMEHMET KAYA: ÖDÜL BÜYÜK SORUMLULUK YÜKLEDİ
Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Kaya, Altın Elma ödülünün kendilerine büyük bir sorumluluk yüklediğini belirterek “Yeni seçilen yönetim kurulu olarak bu ödüle layık olmaya çalışacağız. Diyarbakır’ın turizmi için hep birlikte daha çok çalışmak zorundayız” dedi.

fijet-diyarbakir--005.jpgfijet-diyarbakir-002.jpgZERZEVAN KALESİ GEZİLDİ
Binlerce yıllık Hevsel Bahçeleri’nin yanı başında bulunan İçkale’de sabah kahvaltısını yapan davetliler daha sonra Zerzevan Kalesi kazı alanını gezdi. Dicle Üniversitesi (DÜ) Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve Kazı Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Aytaç Coşkun, kazı çalışmaları hakkında katılımcılara bilgi verdi.

fijet-diyarbakir--001.jpgMUSCAT: DİYARBAKIR DOĞRU BİR YER
Malta’dan gelen Akdeniz Turizm Vakfı Başkanı Andrew Agius Muscat, Diyarbakır’da bulunmaktan mutluluk duyduğunu dile getirdi. Vakfın görevinin Akdeniz bölgesindeki turizmin ilerlemesi ve yatırımların bölgeye yönlendirilmesi olduğunu belirten Muscat, şöyle konuştu:
“FIJET ve ATURJET’in davetiyle Türkiye’ye geldik. FIJET yönetim kurulu toplantısını da burada yaptık. Toplantıya gelen herkes burayı çok beğendi. Vakfın en önemli vazifelerinden bir tanesi sorunlu görünen veya sorunlu olduğu tahmin edilen ülkelerde turizmi kalkındırmak. O ülkeleri doğru tanıtmak olduğu için burayla ilgilendik. Geldiğim zaman da buranın ne kadar doğru bir yer olduğunu gördüm.”

fijet-diyarbakir--006.jpgDİYARBAKIR “ALTIN ELMA”YI HAKEDİYOR
Turizm ve gazetecilikte 52 yılı geride bıraktığını ifade eden ATURJET üyesi Hüseyin Kurtoğulları, FIJET tarafınca verilen, “Turizmin oskarı” olarak adlandırılan “Altın Elma” ödülünün sabah kentte yapılan toplantıyla bu yıl Diyarbakır’a sunulmasının kararlaştırıldığını belirtti.
Diyarbakır’ın katılımcıları heyecanlandırdığını ve kentin turizm açısından Türkiye’ye büyük katkılar sağlayacağına inandığını söyleyen Kurtoğulları, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Çok güzel bir haber var, dünyada ‘Altın Elma’ denilen ödülün Diyarbakır’a verileceğini öğrendim. Bundan da çok mutlu oldum. Dünyada Türkiye’nin güneydoğusu birdenbire turizmde yukarı çıkmaya başladı. FIJET ve ATURJET olarak elimizden gelen bütün katkıyı vereceğiz. Ben ilk defa Diyarbakır’a geliyorum ve çok etkilendim. Bu bölgedeki bütün şehirleri gezdim onların içerisinde en etkileyici olan Diyarbakır oldu. Diyarbakır hakkında öğreneceğimiz daha çok şey var. İnşallah bunların hepsi su yüzüne çıkacak ve dünyaya tanıtılacak.”

Kaynak: Turizmin oskarı “Altın Elma” ödülü Diyarbakır’a veriliyor

YORUM YOK

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.