Turizmdeki kriz büyümeyi etkiledi

0
41
+100%-

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Davut Çetin, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan enflasyon rakamlarına ve Turizm sektörüne ilişkin değerlendirmede bulundu.

Başkan Çetin açıklamasında şunları kaydetti:

“Turizmdeki kayıp Bölgemizde işsizlik, finansal yapı göstergeleri gibi enflasyona da yansımış bulunmaktadır. TÜFE oranı, aylık bazda % 0,03, dokuz aylık bazda % 4,79 ve yıllık bazda %7,49 olarak gerçekleşmiştir. Böylece bölgemizde de en düşük Eylül ayı enflasyonu gerçekleşmiş bulunmaktadır.

Bölgemizde ana harcama grupları itibariyle bir ay önceye göre sırasıyla en yüksek artış % 2,67 ile ulaştırma, % 2,64 ile eğitim ve % 0,54 ile çeşitli mal ve hizmetler gruplarında olmuştur. Aylık olarak en yüksek düşüş ise % 4,29 ile giyim ve ayakkabı ve % 1,44 ile gıda ve alkolsüz içecekler gruplarında görülmüştür. Yıllık enflasyonda ise en yüksek artış %22,70ile alkollü içecekler ve tütün, % 11,28 ile eğitim ve % 10,93 ile çeşitli mal ve hizmetler gruplarında gerçekleşmiştir.

Bölgemizde enflasyon aylık bazda Türkiye ortalamasının altında kalırken, dokuz aylık ve yıllık bazda Türkiye ortalamasının üzerinde kalmıştır. Bu oranlara göre Antalya, Isparta ve Burdur illerini kapsayan Batı Akdeniz Bölgesi, 26 bölge arasında aylık ve yıllık bazdaonuncu sırada, dokuz aylık bazda ise sekizinci sırada yer almıştır.”

YORUM YOK

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.