Tropicana 2013’te Türkiye pazarına girdi

0
125
Vedat Başaran Tropicana meyve suları
+100%-

İSTANBUL- PepsiCo şirketinin her biri yıllık 1 milyar doları aşan perakende satışına sahip 22 markasından biri olan Tropicana’yı yereli anlayarak ve yerel ihtiyaçlara cevap verecek şekilde son 3 yıldır Türk tüketicisine sundu.
Dünyanın 1 numaralı meyve suyu markası Tropicana, Anthony T. Rossi tarafından 1947 yılında kuruldu. 1998 yılında PepsiCo bünyesine katıldı. 2013 yılında Türkiye pazarına girdi ve meyve konusunda sahip olduğu 70 yıllık uzmanlığını da beraberinde getirdi.

tropicana5ÖDÜLLER ALDI

PepsiCo Türkiye olarak, Tropicana markasını Türkiye pazarına sokmadan önce tüketicilerin ihtiyaçlarını ve o ihtiyaçlara nasıl yanıt verilebileceğini anlayabilmek adına uzun süreyle araştırma ve ürün geliştirme çalışmaları yaptı.

Yapılan araştırmalar ile TÜAD tarafından en başarılı lansman araştırmaları Vizyoner Baykuş kategorisinde “Altın Baykuş” ödülü aldı. Ayrıca Pepsico Doğu Avrupa Pazarlama Konferansı’nda en iyi içgörü araştırmaları ödüllendirildi. “En iyi İçgörü Strateji Ödülü” ve Nielsen 2015 Avrupa Geneli En Başarılı Lansmanlar ödüllerine layık görüldü.

tropicana2TÜRK HALKI AMBALAJLI MEYVE SUYU SEVMİYOR

PepsiCo Türkiye Türk tüketicisinin meyve alışkanlıklarını, eğilimlerini ve ihtiyaçlarını araştırdı. Öncelikle Türkiye’de meyve üretimi ve tüketimini mercek altına aldı. Türkiye tam bir meyve cenneti; birçok meyvenin üretiminde Çin, İngiltere, Amerika gibi ülkeleri geride bırakarak dünyada ön sıralardadır. Ancak ambalajlı meyve suyu tüketimine baktığımızda, bu durum tersine dönüyor ve listelerin sonlarında yer almaya başlıyoruz. Bu da meyve tüketimini çok seven Türk tüketicisinin ambalajlı meyve suyu tüketiminde aynı motivasyon içinde olmadığını gösterdi.

tropicanaTÜRK DAMAK TADINA UYGUN HAZIRLANDI

Bu aşamadan sonra yapılan çeşitli araştırmalarla tüketicilerin ambalajlı meyve sularının içine konulan meyvelerin kalitesiyle ilgili şüphelere sahip olduğu görüldü. Ülkemizde en çok tercih edilen ve sevilen meyvelerin yöresel meyveler olduğu, tüketicilerin bu tatları aradığı ve kalitesine, lezzetine güvendiği görüldü.

Dolayısıyla tüketicilerimizin damak zevkine verilen önem doğrultusunda Tropicana’nın Türkiye pazarına girişinde bu yöresel meyvelerin, tüketicinin en çok tükettiği aromaları ambalajlı meyve suyu olarak sunulmasına karar verildi.

ÖNEMLİ ŞEFLER GÖREV ALDI

Dünyanın çeşitli yerlerinden gelen antropolog, gurmeler ve sosyologlar ile birlikte Tropicana’nın Türkiye için uygulayacağı konsepti yani yol haritasını belirlendi. Birlikte çalışılan isimler arasında Gurme Şef Vedat Başaran, Kültür ve Yemek Antropoloğu Melissa Caldwell, ABD Duygusal Deneyim Dizayn Uzmanı Pieter Desmet, Hollanda Tüketici Deneyim Uzmanı Brendon Clark, Amerikalı Grafik Tasarımcı Nory Emori ve İsviçreli Endüstriyel Tasarımcı Marcus Gabrielson yer aldı.

tropicana3VEDAT BAŞARAN İLE ÇALIŞILDI

Vedat Başaran ile mutfağa girildiğinde ve sezonunda toplanan meyvelerle pek çok referans meyve suları yaratıldı. Ardından organoleptik profili belirlenen meyve suları uzun zaman alan yoğun çabaların ardından seri üretim için uygun hale getirildi. Yüzlerce farklı profilde ürün tattıktan sonra Tropicana’nın bugün sofralara konuk olan lezzetlerini oluşturuldu. Tropicana meyve sularında, her bölgenin en lezzetli meyvesi tercih edildi. Bunun için meyve sularının üzerinde bölgesini yazan tek marka oldu.

TROPICANA BÜYÜK FIRSATLAR YARATTI

Meyve suyu ve nektarlarında kullanılan meyvelerin tamamı Bursa, Afyon, Amasya, Malatya, Antalya, Geyve, Isparta, Silifke, ve Çanakkale’deki bahçelerden toplanıyor. Bu bölgelerde kırsal kalkınmaya yönelik önemli katkılar sağlamak amaçlıyor. Tropicana olarak, tüketiciye sunulan yerel meyvelerin lezzetinden vazgeçmemek adına kar marjından feragat ederek, ucuz pazarlardan ithal etmek yerine meyveler bizzat dalından toplanıyor.

2013’TENBERİ PAZARDA

Tropicana, Türkiye pazarına Haziran 2013’te Bursa Şeftali Nektarı, Afyon Vişne Nektarı, Malatya Kayısı Nektarı ve Amasya %100 Elma Suyu olmak üzere 4 farklı lezzetle giriş yaptı. Ardından Eylül ayında Tropicana Anadolu Karışık Meyve Nektarı ile portföy genişledi. Bu 5 farklı meyve lezzetinin Türkiye’deki % 100 ve nektar meyve suyu tüketiminin yaklaşık % 85’ini (Nielsen MAT’15 ) oluşturdu. Ambalajlı meyve suyu tüketiminde tercih edilen meyve çeşitlerinin büyük bir bölümünü tüketiciye yerel meyvelerin lezzetleriyle sunuldu. Daha sonra ise Antalya’nın narlarından, Sakarya Geyve’nin ayvalarından,Çanakkale’nin domateslerinden ve Mersin Silifke’nin çileklerinden yaratılan Tropicana Antalya Nar Nektarı, Geyve Ayva Nektarı, Tropicana Çanakkale %100 Domates Suyu ve Tropicana Silifke Çilek Nektarı ile tüketicilerin sofralarına konuk olmaya başladı. Isparta Elma Nektarı ile tüketiciye yepyeni, posalı bir elma suyu lezzeti sunuldu. 2015 yılında Tropicana Portakal Nektarı ve 2016 yılında da Tropicana Pastane lansmanı ile portföy genişletildi. Bundan sonra araştırmalara ve tüketicilerin tercihlerine dayanarak farklı meyvelerin ambalajlı meyve sularıyla tüketicilere sunulması planlanıyor.

TROPICANA BAHÇE OKULLARI PROJESİ

Tropicana’nın hammaddesini oluşturan, ülkemizin hazineleri yerel meyveleri korumak amacıyla Boğaziçi Üniversitesi Yaşam Boyu Eğitim Merkezi ortaklığıyla hayata geçirilen “Tropicana Bahçe Okulları Projesi” 2014 yılında pilot bölge olarak Bursa’nın Mustafakemalpaşa İlçesinde başladı. Bursa Mustafakemalpaşa ve Malatya’dan sonra eğitime katılan Amasya’daki çiftçiler, meyve bahçelerinde etkin ve verimli tarım uygulamalarının kritik başarı faktörleri, sürdürülebilir bir çevre bilinci ve vizyoner kimliği edinme konusunda eğitildiler. Yerel meyve fidanlarından organik gübreye, meyve yetiştiriciliği konusunda son metodlar ve girişimcilikle ilgili bilgilere, meyvelerin hasadına kadar eğitim aldılar.

TEMEL HEDEF YEREL MEYVE MIRASININ KORUNMASI

Bugüne dek toplamda 300’ü aşkın çiftçiye eğitim ve seminerle katkı sağlayan Tropicana, 12 bin adet de fidan dağıttı. Bunun yanı sıra 3 yılda 1000’den fazla çiftçiye eğitim vermeyi; ayrıca Bursa’da başlayan pilot çalışmada önümüzdeki 3 yılda en az 50 bin adet daha fidan dağıtmayı hedefliyor.

Boğaziçi Üniversitesi Yaşam boyu Eğitim Merkezi BÜYEM işbirliği ile sürdürülen proje, Türkiye’nin bahçe tarımı ve bu alanda faaliyet gösteren çiftçilerin geliştirilmesi bakımından PepsiCo olarak tüm dünyada uygulamaya koyduğu Fayda Gözeten Performans taahhütleriyle de birebir örtüşüyor.

En iyi ve en lezzetli meyve için çiftçilerin eğitimine de katkıda bulunan Tropicana’nın bu desteği önümüzdeki yıl da devam ediyor. Tropicana hammadde olarak kullanılan ülkemizin hazineleri yerel meyveleri korumak amacıyla “Tropicana Bahçe Okulları Projesi”ni hayata geçirdi. Türk meyveciliğinin geleceği için önemli katkılar sağlama hedefiyle yola çıkılan proje pilot bölge olarak seçilen Bursa’nın Mustafakemalpaşa ilçesinde başlatıldı. Proje kapsamında Malatya ve Amasya’da çiftçilere Boğaziçi Üniversitesi Yaşam Boyu Eğitim Merkezi BÜYEM’de eğitim imkanı sunularak sertifika sahibi olmaları sağlandı. Yerel meyvelerle ilgili mirasın korunması ve sürdürülmesi amacıyla çifçilere fidan ve Naturalis gübre hediye edildi.

Mevsiminde yerel meyvelerle Türk tüketicisinin sofralarında yer alan Tropicana’nın; “%100 Elma Suyu Amasya”, “Kayısı Nektarı Malatya”, “Şeftali Nektarı Bursa”, “Vişne Nektarı Afyon”, “Karışık Meyve Nektarı Anadolu”, “Nar Nektarı Antalya ”, “Ayva Nektarı Geyve”, “%100 Domates Suyu Çanakkale”, “Çilek Nektarı Silifke” “Portakal Nektarı” çeşitleri bulunuyor.

Tropicana’nın yöresel ürünlerimizi ön plana çıkaran bu konseptinin ülkemiz için de büyük bir fırsat olduğunu düşünüyoruz. Projemizle birlikte 3 yılda 1000’den fazla çiftçiye eğitim vermeyi; buna ek olarak Bursa’da başlayan pilot çalışmamız için de önümüzdeki 3 yılda en az 50 bin adet daha fidan dağıtmayı planlamaktayız. Pilot çalışmalarımız sonucunda da en verimli ve en çok işleyen sistemleri belirleyip, daha sonraki Bahçe Okulları için toplu yatırımları hedeflemekteyiz.

NOSTALJİK LEZZETLER, TROPICANA PASTANE SERİSİ

Türkiye’nin en iyi bilinen yörelerinden topladığı meyveleri ve dünyaca ünlü meyve suyu uzmanlığı ile kısa sürede meyve suyu pazarında yer edinen Tropicana, nostaljik pastane tatlarından esinlenerek Tropicana Pastane serisini yarattı. Tropicana Pastane serisi üç yıllık araştırma geliştirme çalışmalarının ardından ortaya çıktı. Limonata, İnce Parçacıklı Portakal ve Vişneli içeceklerinden oluşan seri için Türkiye’nin en ünlü pastaneleri taranarak geniş bir araştırma dönemi kaydedildi. Nostaljik Türk pastane meşrubatları kültürünün devamı niteliği taşıyan Tropicana Pastane serisi özellikle içecek dışı diğer pastane lezzetlerinin yanında ki uyumu ile dikkat çekti

Save

YORUM YOK

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.