Semeri artık otel ve tatil köyleri için yapıyor

0
83
Semer ustası Kâmil Bezcioğlu
+100%-

TİRE- “Tire’de halen çalışan iki semerciden birisi olan Kâmil Bezcioğlu, ‘Motorlu taşıtlar hayvanların yerini aldı. Hayvan sahiplerine satamadığımız semerleri artık turistik bölgelerdeki otel, tatil köyü gibi alıcılara satar olduk. Onlar semerlerimizi dekor amaçlı kullanıyorlar’ diyor”

Günümüzde endüstrileşmenin getirdiği yenilikler geleneksel zanaatları tarihin sayfalarına hızla gömüyor. Bu zanaatlardan birisi de semercilik. Geleneksel zanaat alanlarının son yıllara değin var olduğu Tire bu tarihi gelişimin sembolü bir yerleşim yeri. Tire’de halen çalışan iki semerciden birisi olan Kâmil Bezcioğlu, ‘Zanaatın son temsilcileri olarak kaldık’ derken, motorlu taşıtların çoğalması karşısında hayvanların binek ve yük taşıma amaçlı olarak artık kullanılmadığını, dolayısıyla söz konusu hayvanlar için yaptıkları semerlere gereksinme kalmadığını anlatıyor.

Semer yapmada kullandığı belli başlı malzemeleri ağaç dalı, deri ve saz bitkisi olarak sıralayan Kâmil Bezcioğlu şunları söylüyor: Daha düne kadar büyük kentlerin dışındaki, özellikle dağlık, engebelik yerlerde at, eşek, katır ve deve hem binek hayvanıydı hem de yük taşımada kullanılırdı.

Şimdilerde belediyeler dağ tepelerindeki en ücra köylere değin yol yapınca motorlu taşıtlar bu hayvanların yerini aldı. Dolayısıyla benim ve Tire’de halen çalışan diğer semerci arkadaşımın müşterisi artık kalmadı gibi. Bizden sonra bu zanaat sürmez. Gördüğünüz gibi çırağımız yok ve kimse de bu saatten sonra bize çocuğunu çırak olarak teslim etmez. Ben, evde duramadığım, kahve alışkanlığım da olmadığı için her gün düzenli biçimde dükkanı sabahtan açıyor akşama değim semer yapıyorum. İşin bir diğer yanı hayvan sahiplerine satamadığımız semerleri turistik bölgelerdeki otel, tatil köyü gibi alıcılara satar olduk. Onlar semerlerimizi dekor amaçlı kullanıyorlar.

Kıtık yastığı noktaladım!

Tire’de bir dönem semercilik kadar içi saz bitkisiyle doldurulan kıtık yastık yapımının da ağırlıkta olduğunu söyleyen Kâmil Bezcioğlu, bu işi noktaladığını aktarıyor, şu bilgiyi veriyor: Kıtık yastıkta ana malzemelerden birisi çuval, diğeri de yastığın içine doldurulan saz bitkisidir. Şimdi Tire çevresinde bu saz bitkisi artık bulunmuyor. Edirne’den temin ediyorduk ama onun da nakliyesi çok tutuyor. İş pahalıya çıkmaya başlayınca kıtık yastık üretimimi noktaladım.

YORUM YOK

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.