Rusya: Türklere vize serbestisi için erken

0
79
madeni para, altın ve kağıt para basımı yapan Darphane pasaport, evlilik cüzdanı, nüfus cüzdanı, pasaport harç pulu, sürücü belgese gibi değişik değerli kağıtların da basımını yapıyor. 23 haziran 2011. (zaman/kursat bayhan)
+100%-

Rusya Ekonomi Bakanı Aleksey Ulyukayev, Türk vatandaşları için Rusya`ya vize serbestisi getirilmesi için erken olduğunu belirtti. Bazı Türk ürünlerinin yakında Rusya`ya geri dönebileceğinin sinyalini de veren Ulyukayev, Rus turistlerin Türkiye`deki harcamalarında ruble kullanması konusundaki görüşmelerin de yeniden başladığını söyledi.

Ulyukayev, “Ciddi olarak tartışabileceğimiz tek konu (Türk) iş çevreleri için vize serbestisidir. Bu da kolay bu konu değil ama bunu konuyla ilgili çalışmaya hazırız” diye de ekledi.

Diğer taraftan Ulyukayev, Rus turistlerin Türkiye`de yaptıkları harcamaları ruble üzerinden ödemesi konusunun yeniden tartışılmaya başladığı bilgisini de verdi.

Ulyukayev, “Umarım merkez bankaları da şimdi bunu konuşmaya başlayacak” ifadelerini kullandı. Bu arada Ulyukayev, Türkiye`ye uygulanan gıda ambargosunu aşamalı olarak kaldıracaklarını da belirtip bazı Türk ürünlerinin yıl sonuna kadar Rusya pazarına geri dönebileceğini paylaştı.

“Orada (Türkiye`de) bizde benzeri olmayan ya da sınırlı miktarda yetişen ürünler var. Sözgelimi, portakal. Bu ürünler neden geri dönmesin?” diye soran Ulyukayev, yasakların karşılıklı olarak kaldırılması gerektiğine de vurgu yapıp Türkiye`nin Rus süt ürünleri ve bazı et ürünlerine yönelik sınırlamalarının devam ettiğini hatırlattı.

Ulyukayev Rossiya 24 televizyonuna verdiği demeçte de Türkiye ile karşılıklı ticaretin ulusal para birimleri üzerinden yapılması ihtimalini de görüştüklerini belirtti.

Ulyukayev, şunları söyledi: “Bu fikir güncel. Bu konuya (Zeybekçi ile) görüşmemizde de değindik. Heyetlerimizde merkez bankalarının temsilcileri de var. Bu olanakları ilk olarak bölgelerarası ticarette daha sonra da daha geniş kapsamda, yatırım ilişkilerini de kapsayacak bir biçimde kullanmayı planlıyoruz.”

YORUM YOK

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.