Piyanist Gülsin Onay gönülleri fethetti

0
137
+100%-

ÖZKAN ALTINTAŞ
ISTANBUL- İstanbul’un tarihi Pera Palas Jumeriah Oteli’nin koridorlarında, salonlarında kelebekler uçuştu, kuşlar cıvıldadı ve geçmişte orada konaklayan çok sesli müziğe büyük değer veren Atatürk başta olmak üzere ünlülerin izleri başka bir heyecanla canlandı.

gulsin-onay-gorev-12

Türkiye’nin dünyaca ünlü Devlet Sanatçısı piyanist Gülsin Onay’ın parmakları piyanonun tuşlarında notaları ruhlara kadar taşıyan bir yumuşaklıkta gezinirken Ahmet Adnan Saygun’un “Aksak Tartılar Üzerine op.45 Prelüdlerinden No.IV ve XII”I çalarken müzik zirveye çıktı.

gulsin-onay-gorev-1c

Hele kelebeklerin çiçek üzerinde çırpınarak gezindiği bölümlerde ise “Ahmet Adnan Saygun’un eserinin ancak Gülsin Onay böyle çalabilir” dedirtti. Müziğin en ince aralıklarında Ahmet Adnan Saygun’u hisseden izleyiciler ise parça bittiğinde sanatçıyı çılgınca alkışladılar.

gulsin-onay-gorev-1b

Dünyaya müziğin evrenselliğini ve Türk sanatçısının başarısını yansıtan Gülsin Onay böylece farklı bir ortamda, yüreğinden fışkılaran duygularla sanatının doruğuna zıkarken, büyük bir zerafetle çaldığı piyanosuyla bir kez daha gönülleri fethetti.

gulsin-onay-gorev-1

ADINI LEVENT KIRCA KOYDU
Ünlü sanatçı rahmetli Levent Kırca’nın “Haydi herkes göreve” diyerek adını koyduğu Görev Vakfı, İletişim Gönüllüleri ve Görevlileri Vakfı Başkanı Mustafa Pamukoğlu’nun önderliğinde düzenlenen Görev Vakfı Pera Palas Sanat Günleri’nin ilk konuğu adına hazırlanan Gülsin Onay: Piyanist “Yüzünden Müzik Okunuyor” belgeseli sunulan Gülsin Onay oldu. Görev Vakfı’nın sanat, kültür ve sosyal sorumluluk adına faaliyette bulunduğunu belirten Pamukoğu “Sanat bir toplumun kucaklaşmasında ve ilerlemesinde en büyük güçtür” diyerek yola çıktıklarını söyledi.

Gala-Davetiye-Ön-Sf.

gulsin-onay-gorev-21

GÜLSİN ONAY’A “YUZUNDEN MUZIK OKUNUYOR” BELGESELİ SUNULDU
Konser öncesi yönetmenliğini Martı Zeyrek ve Yücel Ünlü’nün yaptığı, Görev
Vakfı’nca Gülsin Onay’a sunulan “Yüzünden Müzik Okunuyor, Gülsin Onay: Piyanist” belgeseli oynatıldı. Yapımı yaklaşık bir yıl süren belgeselde Gülsin Onay’ıhn yaşımından kesitler yer alıyor. Gülsin Onay’ın yaşam öyküsünün yansıtıldığı belgeselin sanat danışmanlığını ünlü sanat eleştirmeni Hayati Asılyazıcı ustlendi.

gulsin-onay-gorev-22

Gülsin Onay: Piyanist “Yüzünden Müzik Okunuyor” belgesel 1 yılda tamamlandı. İstanbul, Ankara, Bodrum ve Paris’te gerçekleştirilen çekimlerle, Gülsin Onay’ın ailesi ile röportajlar, yaşadığı mekanlar, prova ve konserleri ile farklı sanatçıların görüşleri belgesele yansıtıldı. Ülkemizde klasik müzik bilincinin artmasına katkıda bulunmak ile sanatçının müzikle var olma çabasına övgü olarak tanımlanan projenin amaçlarından bir diğeri ise Mustafa Kemal Atatürk’ün çok sesli müziğin ülkemizde gelişmesinde oynadığı role yer verildi.

gulsin-onay-gorev-9
gulsin-onay-gorev-7

PROGRAM
Programda Gülsin Onay şu eserleri çaldı
– Ludwig van Beethoven (1770–1827) “Ayışığı” Sonatı do diyez minör, op.27 no.2,1.bölüm (Adagio sostenuto)
– Johann Sebastian Bach (arr. Ferruccio Busoni) (1685–1750) Koral-Prelüd sol majör BWV 734
– Frédéric Chopin (1810–1849) Nokturn mi bemol majör, op.9 no.2 Nokturn fa diyez minör, op.48 no.2
– Robert Schumann (1810–1856) Abegg Çeşitlemeleri, op.1
– Ahmed Adnan Saygun (1907–1991) Aksak tartılar üzerine op. 45 Prelüdler’den
No.IV ve XII
– Frédéric Chopin (1810–1849) Ballad no.3 la bemol majör op. 47 Etüd op.25 no.6 Polonez la bemol majör op. 53
– Wolfgang Amadeus Mozart (1756–1791) Türk Marşı (Sonat la-majör KV331’den)

GÜLSİN ONAY
Gülsin Onay’ın uluslararası müzik kariyeri Arjantin’den Japonya’ya uzanan bir coğrafyada 5 kıta 75 ülkeyi kapsar. Rachmaninov yorumlarıyla müzik otoritelerinden büyük övgüler alan Gülsin Onay ayrıca, uluslararası alanda istisnai bir Chopin icracısı kabul edilmektedir. Polonya Hükümeti Gülsin Onay’ı Chopin yorumları nedeniyle Polonya Devlet Nişanı ile onurlandırmıştır. Hocası Saygun’un dünya çapında en güçlü yorumcusu olarak tanımlanan Onay, gerek konser programlarından gerekse kayıtlarından eksik etmediği bestecinin eserlerini önemli orkestralar eşliğinde sayısız ülkede seslendirmiştir. Gülsin Onay’ın 20’yi aşkın albüm kaydı, yorum gücü yanında repertuar zenginliğini de yansıtır.
Piyano eğitimine üç buçuk yaşında başlayan ve Üstün Yetenekli Çocuklar Kanunu kapsamında Paris Konservatuvarı’nda eğitim gören Gülsin Onay’a 1987 yılında Devlet Sanatçısı unvanı verilmiştir. 1988 yılında Boğaziçi ve 2007 yılında Hacettepe Üniversiteleri tarafından Fahri Doktora ile onurlandırılmıştır. Onay, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Solisti olup, Bilkent Üniversitesi’nin de Sürekli Sanatçısıdır. Yurtiçi ve dışında pek çok yardım konseri veren Gülsin Onay, 2003 yılında UNICEF Türkiye Milli Komitesi tarafından “İyi Niyet Elçisi” seçilmiştir. Sanatçıya ayrıca Sevda-Cenap And Müzik Vakfı tarafından 2007 Onur Ödülü Altın Madalyası ve Donizetti 2011 Klasik Müzik Ödülleri Yılın Piyanisti ödülü, 42. İstanbul Müzik Festivali’nin 2014 “Onur Ödülü” verilmiştir. Tekirdağ’da bir sokağa Gülsin Onay’ın ismini veren Süleymanpaşa Belediyesi, 2 yıldır sanatçının adına “Gülsin Onay Piyano Günleri”ni düzenlemektedir.

http://www.turkiyeturizm.com/ sitesinden 23.11.2016 tarihinde yazdırılmıştır.

Save

Save

Save

Save

Save

YORUM YOK

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.