Özyeğin Üniversitesi’nde mutfağın şövalyesi aşçılar yetişiyor

0
184
Özyeğin Üniversitesi Mutfak Sanatları Bölümü
+100%-

İSTANBUL- İstanbul’da bulunan Türkiye’nin en iyi eğitim veren öğrenim kurumlarından Özyeğin Üniversitesi’nde Türk ve yabancı usta aşçılar ve Türk öğretim üyeleri eşliğinde dünyaca ünlü “Le Cordon Bleu” işbirliğinde “şövalye” eğitimi alan Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü mezunları yurtiçinde ve yurtdışında yıldızlı tesislerde gururumuz oldular.

ozyegin333ozyegin1d

DENEYİMLİ ÖĞRETİM ÜYELERİ
1895 yılında Paris’te kurulan Mutfak Sanatları Okulu “Le Cordon Bleu” işbirliğinde dünya mutfağının uluslararası deneyimini İstanbul’a taşıyan Özyeğin Üniversitesi Uygulamalı Bölümler Yüksek Okulu Müdürü Teoman Alemdar ve Öğretim Görevlisi Tekin Ertan, Le Cordon Bleu Direktörü Defne Ertan Tüysüzoğlu yönetiminde Türk mutfağını geliştirmek adına önemli görev yapıyor.

ozyegin44

YEMEK KULÜBÜ’NDE SUNUM YAPIYORLAR
Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü öğrencileri haftanın üç günü L’Atelier Bleu’da tatbiki dersler yapıyorlar. Hotel Management Öğretim görevlisi Şebnem Sükan , Mutfak Şefi eğitmeni Ali Can Saygı yönetiminde uluslararası mutfak eğitimi görüyorlar. Gastronomi ve Mutfak sanatları Yemek Kulübü’nde hazırladıkları yemekleri sunuyorlar. Hazırlık bölümü ariç gastronomi bölümünde 172 öğrenci eğitim görüyor. Otelcilik bölümünde ise 168 öğrenci bulunuyor.

ozyegin88

Okulda Türk öğretim üyeleri yanında Le Cordon Bleu’nun ekibinden Fransız aşçılarda görev yapıyor.

ozyegin55

ŞÖVALYE GIBI YETIŞIYORLAR
Le Cordon Bleu’nun adının arkasında Saint Esprit Şövalyeleri var. Fransa Kralı 3.Henri tarafından kuruluna ve zaferlerini şatafatlı ziyafetlerle kutlayan şövalyelerin sembolünde bulunan ve Le Cordon Bleu’nun ambleminde yer alan mavi kurdele 16. yüzyıldan beri mutfakta mükemmeliyeti simgeliyor.

ozyegin22ozyegin5ozyegin3ozyegin2MUTFAKTA YARATICILIĞIN SINIRLARI ZORLANIYOR
Le Cordon Bleu’de öncelikle yemek pişirme teknikleri öğretiliyor. Fransız mutfağının bol soslu ve tereyağlı 500 yıllık yemek sanatını anlıyorlar. Bütün bilgiler ışığında Türk mutfağının inceliklerini bu lezzetlerle harmanlayarak yaratıcılığın sınırlarını zorluyorlar. Dört yıllık eğitim süresince hem lisans hem de Le Cordon Bleu Eğitim sertifika programından mezun olarak uluslararası geçerliliği olan diplomaya sahip oluyorlar. Mutfakta sanat ve tasarımın inceliklerini öğrenen mezunlar kendilerinden kattıkları hünerlerle mutfaklarda göreve başlıyorlar.

ozyegin33

DONANIMLI AŞÇILAR YETİŞTİRİYORUZ
Özyeğin Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü Müdürü Teoman Alemdar ve Öğretim Görevlisi Tekin Ertan eğitimle ilgili şu bilgileri verdi:
“2012 yılında İngilizce olarak eğitime vermeye başlayan Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümümüz ise, 2016 yılında ilk mezunlarını verdi. Turizmin yıldızlı tesislerinde göreve başlayan genç aşçılar öncelikli olarak Türk mutfağının lezzetlerini tanıtıyorlar. Özyeğin Üniversitesi’nde Türk ve dünya turizm mutfaklarına her bakımdan donanımlı genç aşçılar yetişiyor. Özyeğin Üniversitesi, Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu’na bağlı olarak eğitim veren dört yıllık Otel Yöneticiliği Bölümü 2009 yılında ilk öğrencileri kabul etti. 2014 yılından itibaren mezun vermeye başladı.

ozyegin66

YAZ AYLARINDA ÖNEMLİ TESİSLERDE STAJ YAPIYORLAR
Öğrencilerin çoğu 2016 yılı yaz döneminde ise Türkiye’deki birçok otel zincirlerinde 75 iş günü ve 600 saat staj yaptılar. Noma Restaurant, Kopenhag, Danimarka, Ultraviolet by Paul Pairet, Şangay, Çin, Maemo Restaurant, Oslo, Norveç, Chalet de la Foret, Brüksel, Belçika, Escriba Restaurant, Barselona, İspanya, Hertog Jan Restaurant, Brugge, Belçika, Lamazere Brasserie, Berlin, Almanya, Leading Hotels of the World Headquarter, Dubai, Four Seasons Hotel Bakü, Azerbaycan, Hilton Virginia Beach Ocena Front, USA’da stajlarını tamamladılar.

ozyegin77TÜRKİYE’NİN YILDIZLI TESİSLERİNDELER
Özyeğin Üniversitesi mezunu öğrendiciler halen Türkiye’de: The Ritz-Carlton Istanbul, The St. Regis Istanbul, Raffles Istanbul, Swissotel The Bosphorus Istanbul, Swissotel The Grand Efes, Conrad Istanbul Bosphorus, Hilton Istanbul Bomonti Hotel & Conference Center, Intercontinental Istanbul, Hyatt Regency Istanbul, W Istanbul, The Istanbul Edition, Doubletree by Hilton İstanbul Moda, Radisson Blu Ataşehir, Novotel Karaköy, Hilton ParkSA Istanbul, SA Vista Tourism, Crystal Hotels, Zuma Restaurant, d.ream İstanbul, Ajwa Hotel Istanbul gibi otellerde görev yapıyorlar

DÜNYADA GÖREVE BAŞLADILAR
Yurtdışında ise Fairmont The Palm Dubai, Hilton Austin Hotel, Texas’da önemli otellerde çalışıyorlar.”
http://www.turkiyeturizm.com/ sitesinden 30.10.2016 tarihinde yazdırılmıştır.

Save

Save

Save

Save

Save

YORUM YOK

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.