Otellerin direkt satışları Protel Online ile artıyor

0
72
+100%-

İSTANBUL- Protel’in yeni markalarından Protel Online, otellerin direkt satışlarını artırmalarına ve kurum komisyonlarını en aza indirmelerine yardımcı oluyor. Protel Online çatısı altında sunulan ürün ve hizmetler, otellere birçok önemli avantaj sağlıyor.

Turizm sektörü için teknoloji çözümleri geliştiren Protel, işletmelere avantajlar sağlayarak sektörü daha da ileri taşıyacak projeler sunmaya devam ediyor. Protel, yeni markası Protel Online ile konaklama tesislerinin direkt satışlarını artırmalarına ve aracı kurumlara ödedikleri komisyonları azaltmalarına yardımcı olan çözümlerini tek çatı altında sunuyor.

Butik otellerden yerel zincir otellere kadar farklı ölçeklerdeki işletmelerin yararlanabildiği Protel Online, internetteki görünürlüğü ve bilinirliği artırırken, daha çok doğrudan rezervasyon almaya yardımcı oluyor. Aynı zamanda satış kanallarının etkin kullanılmasında ve gelir yönetim süreçlerinin etkin bir biçimde yürütülmesinde de önemli bir rol oynuyor.

Protel Online ile internet rezervasyon motoru, kanal yöneticisi ve küresel dağıtım sistemi olmak üzere üç çözüm sunuluyor. Web sitesi tasarımı, arama motoru pazarlaması (Google, Yandex) ve gelir yönetimi ise sunulan hizmetler arasında yer alıyor.

Teknolojideki gelişmeler doğrultusunda turizm sektörünün de önemli bir dönüşüm içine girdiğini belirten Protel Online Çözümler Yöneticisi Elif Durak, “Aracılı satışlarda yüzde 25’e kadar çıkabilen komisyon oranları, tesislerin fiyat politikalarını ve gelirlerini olumsuz etkiliyor. Ayrıca online seyahat acentelerinin sanal kredi kartı kabul etmesi nedeniyle komisyon maliyetlerinin yüzde 2 artması gibi gizli maliyetler de doğrudan satışın önemini artırıyor. Protel Online markamız, her şeyden önce direkt satış anlamında önemli avantajlar sağlıyor.” dedi.

İNTERNET REZERVASYON MOTORU
İşletmenin internet sitesine Protel Online tarafından entegre edilen rezervasyon motoru, otellerin kendi siteleri üzerinden, hiçbir aracıya ihtiyaç duymadan ve rezervasyon başına komisyon ödemek zorunda kalmadan rezervasyon alabilmelerini sağlıyor. Tüm bunlara ek olarak, rezervasyon motoru sayesinde kampanya, promosyon, indirim ve benzeri tüm yan ürün ve ek hizmetler, acentelerin ya da harici rezervasyon sitelerinin kısıtlama ve kurallarına takılmadan da duyurulabiliyor.

KANAL YÖNETICISI
Birden fazla online seyahat acentesi ile çalışan işletmeler için ideal bir ürün olarak öne çıkan kanal yöneticisi, tüm güncel fiyat girişlerini tek tek yapma zorunluluğunu ortadan kaldırırken, rezervasyonların çakışmasını ve “overbooking”i de engelliyor. Ürün, rezervasyonlarda karışıklık gibi durumlar yüzünden ortaya çıkan ve işletmenin online itibarını zedeleyen şikâyet ve memnuniyetsizliklerin de önlenmesine destek oluyor.

KÜRESEL DAĞıTıM SISTEMI
Protel Online küresel dağıtım sistemi, işletmenin tur şirketlerinden, seyahat acenteleri ve seyahat firmalarına dek neredeyse sektördeki tüm firmaların içinde bulunduğu havuza dâhil olmasını sağlıyor. Bu sayede, çok geniş bir satış ağının içinde bulunmanın yanında, tur şirketi ve seyahat acentesi gibi aracıların oluşturduğu paketlerin içine de dâhil edilerek eriştikleri satış kanallarını artırıp çeşitlendiriyorlar.

Protel Online kapsamındaki hizmetlerden web sitesi tasarımı, işletmelerin en iyi kullanıcı deneyimini sunan arama motoru dostu sitelere sahip olmalarını sağlıyor. Google AdWords hesap yönetimi ile dijital reklam yatırımlarından en yüksek verim alınabilirken, gelir yönetimi hizmeti sayesinde doğru kanaldan, doğru zamanda, doğru fiyattan satış yapılabiliyor. Turistik işletmeler böylece geleceğe yönelik stratejilerini daha etkin biçimde belirleyebiliyor; sektördeki olumsuz gelişmelerden en düşük düzeyde etkileniyor.

Protel hakkında:
1989 yılında kurulan Protel, konuk ağırlama teknoloji çözümleri alanında Türkiye’nin en köklü ve inovatif şirketleri arasında yer almaktadır. Konuk ağırlama sektörüne yazılım ve donanım altyapısı sağlamakta, otel ve restoranlara yönelik uçtan uca yönetim ve operasyon çözümleri sunmaktadır. Sunduğu teknoloji çözümleri ile işletmelerde yönetim ve operasyonu kolaylaştırırken, verimliliği artırmayı hedeflemektedir. Çözümleri bugün Türkiye genelinde 650’den fazla otelde ve yaklaşık 2500 restoranda kullanılmaktadır. Kendi yazılım ve mobil yazılım ekibi de bulunan Protel, Türkiye’nin ilk 500 bilişim şirketinin belirlendiği araştırmada 77’nci sırada yer almaktadır.

– See more at: http://www.turkiyeturizm.com/news_detail.php?id=52072#sthash.qm5UOtpe.dpuf

YORUM YOK

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.