Orhan Başdoğan: Divan Oteli 60 yıldır okul gibidir

0
357
+100%-

ÖZKAN ALTINTAŞ-TÜRKİYE TURİZM
İSTANBUL- Türk turizminde otelciliğin önderi olan rahmetli Vehbi Koç’u anmak üzere Özyeğin Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu, Otel Yöneticiliği Bölümü’nün düzenlediği “Türkiye’de Otelciliğin Önderleri Bienali 2016”da 38 yıl Divan Oteli’nde görev yapan Orhan Başdoğan “Divan Oteli Türk turizmine yetiştirdiği elemanlarla bir okul gibi hizmet verdi”dedi.

ozyegin-panel-

Panele katılan Divan Grubu CEO’su Richard P. Appelbaum; Divan’ın Türkiye’de turizm sektörünün gelişiminde öncü rol oynadığını belirterek “Divan ailesi olarak yüzde 100 Türk markası olan ‘Divan’ markasını dünyadaki birçok ülkeye taşımış olmaktan gurur duyuyoruz”şeklinde konuştu.

ozyegin-panelesra-gencturk

Açılış konuşmasını yapan Özyeğin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Esra Gençtürk “Öğrencilerimize köklü kurumları, kuruluşları üniversite eğitimi sırasında tanıma ve anlama şansı vererek sektörlerle, yaşamla iç içe eğitim felsefemize katkı sağlıyoruz”dedi.

ozyegin-bienal1Toplantıya Özyeğin Üniversitesi örencileri yanında TÜROB Başkanı Timur Bayındır, TUGEV eski Başkanı Özen Dallı ve çok sayıda turizmci katıldı.

ozyegin-bienal3Bienal kapsamında ayrıca Özyeğin Üniversitesi’nin Çekmeköy’deki kampüsünde Divan Oteli’nin kuruluşu, tarihçesi ve gelişimi ile ilgili 140 görselden oluşan bir sergi düzenlendi. Sergi, iki yıl süresince Özyeğin Üniversitesi’nde ziyaretçilere açık olacak.

ozyegin-panelteoman-alemdar1

TEOMAN ALEMDAR: ÖNDER GIRIŞIMCILERI ANIYORUZ
Özyeğin Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Müdürü M. Teoman Alemdar; Bienal’in Türkiye’de ilk kez düzenlendiğini belirterek “Otel Yöneticiliği bölümünde amacımız, Türk otelcilik sektörünün gelişmesinde önemli sorumluluklar almış olan önder girişimcileri anmaktır. Türkiye’nin ilk zincir otel markasının kurucusu Vehbi Koç ve Divan Otelleri anısına düzenlediğimiz bienalde yerel zincir otel markalarının oluşumundaki katkılarını, yeni nesil otel profesyonellerine ve öğrencilerimize aktarmayı hedefledik”dedi.

Richard-P.-Appelbaum2

DİVAN GRUBU CEO’SU APPELBAUM: DİVAN OTELİ TARİHİNDE BİR YOLCULUK
Özyeğin Üniversitesi Çekmeköy Kampüsü’nde gerçekleştirildi. Bienalde düzenlenen panelde, Divan Grubu CEO’su Richard P. Appelbaum, uzun yıllar Divan Otellerinde Genel Müdürlük yapan Orhan Başdoğan konuşmacı olarak yer aldı.
Richard P. Appelbaum; Divan’ın Türkiye’de turizm sektörünün gelişiminde öncü rol oynadığını belirterek şöyle konuştu:
“Koç Grubunun kurucusu merhum Vehbi Koç, Divan İstanbul’u 60 sene önce kurdu. Türkiye turizm endüstrisinin gelişimine öncülük eden otel, Türkiye turizm sektörünü şekillendiren çok sayıda başarılı uzmana turizm konaklama sektörünün birçok duayenine eğitim veren bir okul oldu.”

Richard-P.-Appelbaum1YÜZDE 100 TÜRK MARKASI OLARAK BÜYÜYORUZ
Divan Grubu’nun büyümesini sürdürdüğünü anlatan Appelbaum şöyle devam etti:
“1956’da tek bir bina ile başlayan başarı hikayesi, en yüksek uluslararası standartlarda zincire dönüştü. İnsanı hedefleyen ve müşteri memnuniyetine verilen yüksek önem 60 yıl boyunca değişmeden kaldı. Modern Türk turizminin başlangıcını simgeleyen Divan; otelcilik, yeme içme ve turizm sektöründe yaptığı önemli yatırımları ile bugün 120’nin üzerinde birimde hizmet veriyor. Divan ailesi olarak ‘Divan’ markasının istikrarlı büyümesinden ve bu yüzde 100 Türk markasını dünyadaki birçok ülkeye taşımış olmaktan gurur duyuyoruz.”

orhan-basdogan2

ORHAN BAŞDOĞAN: DİVAN SEKTÖRE HALA ÖNCÜLÜK EDİYOR
Divan Grubu’nda geçen 38 yıllık çalışma hayatında çeşitli kademelerde görev yaptığını ve son 24 yıl genel müdürlük yaptığını anlatan Orhan Başdoğan; “1950’li yıllarda, Vehbi Koç, Avrupa ve Amerika’daki turizm sektörünün gelişmelerinden esinlenerek, Türkiye’de ki ihtiyacı gördü. Divan Grubu’nun temellerini atarken, sektörün gelişmesine öncülük etti” dedi.

ÖZYEĞİN ÜNİVERSİTESİ
Özyeğin Üniversitesi, yenilikçi, yaratıcı ve girişimci bir öğrenim merkezi olarak topluma hizmet vermek amacıyla Hüsnü M. Özyeğin Vakfı tarafından kuruldu., Yükselen mesleklerde derinlemesine bilgi sahibi, yabancı dile hâkim, iletişim ve bilgi teknolojileri kullanımında yetkin bireyler yetiştirmeyi hedefledi. Okulun mezanlarının toplum içinde yer aldıklarında uygulama becerileri olan, girişimci, fark yaratacak bireyler lmasına amaçladı.
Başarılı öğrencinin, şartları ne olursa olsun kaliteli eğitime ulaşabilmesi gerektiğine inanan Özyeğin Üniversitesi’nde 2016-2017 akademik yılında kayıtlı lisans öğrencilerinin yüzde 86’sı burslu öğrenim görüyor. Üniversite, 6 fakülte ve 2 yüksekokul çatısı altında, toplam 23 lisans programıyla; 3 enstitü bünyesinde 31 lisansüstü programla eğitim veriyor. Çekmeköy’de bulunan kampüsünde, toplam 280 bin metrekare alanda öğrencilerini hayata hazırlıyor.

DİVAN GRUBU
Divan Grubu ise 60 yıl önce Vehbi Koç tarafından yüzde yüz Türk sermayesiyle kuruldu. Bugün Divan Grubu bünyesinde Türkiye’nin dört bir yanında ve yurtdışında önemli lokasyonlarda toplam 17 otel 3 residance ile hizmet veriyor. Divan markası içinde farklı hizmet sektörlerinde bulunan kendi başına önemli markalar yer alıyor. Divan Grubu 15 bağımsız restoranında, 2 ziyafet mekanında ve 3 stadyum operasyonunda misafirlerini ağırlıyor. Divan Residence markasıyla büyüme stratejisini Türkiye’de İstanbul, Ankara ve İzmir’i öncelikli şehirler olarak belirleyerek İstanbul’da 4 Gaziantep’te 1 olmak üzere toplam 5 başarılı rezidans projesine imza attı. Divan Pastaneleri, lüks çikolata ve butik pastane konseptinin Türkiye’deki liderlerindendir. Konuklarına benzersiz tatlar sunan Divan Pastaneleri, ayrıca gurme fırıncılık konseptiyle yola çıkarak, ekmek çeşitlerinin de yer aldığı InBakery by Divan zinciri hızla büyüyor.
Divan Grubu bünyesinde hizmet vermekte olan 22 pastane ve 45 fırının yanı sıra, İstanbul ve Ankara öncelikli olmak üzere, Türkiye’nin birçok bölgesinde şube açılışları devam ediyor. 2016 yılı içerisinde Katar ve Dubai de franchaise olarak hizmete giren Divan Pastanelerinin lokum ve çikolataları bugün Londra’nın ünlü mağazalarına, Amerika, Suudi Arabistan, BAE, Katar, Bahreyn, Avustralya, Azerbaycan, Fransa ve Belçika’ya ihraç ediliyor.

http://www.turkiyeturizm.com/ sitesinden 27.11.2016 tarihinde yazdırılmıştır.

Save

Save

Save

YORUM YOK

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.