Mutfaklarımız büyük tehlike altında

0
62
+100%-

Turunç Resort Hotel Yiyecek İçecek Müdürü Özkan Sözden gündem yaratacak bir konuyu gündeme taşıdı. “Son 5 -6 yıldır otel mutfaklarında kullanılan soslar çeşniler hepsi Yahudi firmalarına ait .Ve biz bu ürünlere destek vermeye devam ediyoruz .yetiştirdiğimiz elemanların hepsi hazıra yönlendirilen kişi konumundalar.”

İşte detaylar…

Toplumumuzun büyük bir kısmı kendisindeki altını göremez başkasının saçma sapan bir demir parçasına hayran kalır,beğenir ve avukatlı serüvenine başlar ….

Hemen ilk savunmasında yok efendim İtalya da böyle ,İspanya da böyle ,İsveç’te şöyle sistem var vs. bir de bu sistemleri öyle bir anlatırken bi bakmışsın bu işten para kazanıyor adamlardan para alıyor zannedersin .elbette devletimizin milletimizin eksikleri var yetersizliği söz konusu …

Özellikle çalışarak laf değil iş üreterek bunu başaran ülkeler tabiî ki var .bunları takdir etmemek haksızlık olur . bunu başarırken de insanların güvenini kazanıp kendi sistemlerini,kendi prensiplerini koruyarak ,geliştirerek bu seviyelere çıktıkları gözlenmektedir.

Kendi tarihimizi söz konusu ülkelerin tarihlerini ne kadar biliyoruz ?

Kendimiz önce bu sorunun cevabını vermeliyiz . 93 yıllık geçmişimize ,ülke imkanlarımıza ,dört köşesinde aynı anda dört mevsim yaşayan ülkemize ,üç tarafı denizlerle çevrili olan , 7 kat değişik kültüre sahip bir ülkeyiz. Peki bunlara başka hangi ülkeler sahip ?

Tabi ki bu saydıklarımın yanında olumsuz yönlerimiz de var .mesela 3 tarafı denizlerle çevrili olmamıza rağmen en pahalı balığı tüketen milletiz ve dünya ortalamasın çok altındayız. Yer altı zengini olmamıza rağmen dünyanın en pahalı benzinini ,gazını ,mazotunu kullanan ülke yinen biziz. Hayvancılıkta dışardan hayvan ithal eden ülke yine biz . dışarıdan tohum ithal edip ,üretim yapıp ürettiğimiz mahsulden tohum alamayan ülke yine biz ..

Bu saydıklarımı birçoğumuz aslında biliyoruz ama susuyoruz. Çünkü ülkemizde araştırmayan üretmeyen bir millet olma yolunda ilerlemeye devam ediyoruz .

Helvayı yapacak malzememiz var .unumuz var ,şekerimiz var ,yağımız var. Ama helvayı yapamıyoruz maalesef .

İnsanlara faydalı projeler üretmeliyiz.tüketen toplum değil üreten olmalıyız ,büyüklerimizn karşısında el pençe divan durarak değil ,yalakalıkla el etek öperek değil ,yaptığımız işin kalitesiyle ,yaşam tarzımızla ,sorumluluklarımıza sahip çıkarak göstermeliyiz.

Gösterişten uzak oturmuş kimliğimizle ön plana çıkmalıyız .

Son 5 -6 yıldır otel mutfaklarında kullanılan soslar çeşniler hepsi Yahudi firmalarına ait .Ve biz bu ürünlere destek vermeye devam ediyoruz .yetiştirdiğimiz elemanların hepsi hazıra yönlendirilen kişi konumundalar.

Bunların önüne geçmeliyiz .

Mesela şarabın ana vatanı bizim topraklarımız . sev sevme iç yada içme bugün türkiye de çok kaliteli şarap markaları var . ama reklamı yapılamamış ürünler.dünyanın en iyi şaraplarının Fransız şarabı olduğu bilinci tamamen yanlış . Türkiye’deki bir çok firma ithal şarabı satma peşinde .

Turizmdeki sıkıntı problem 50’nin üzerinde sektörü daha etkiliyor. Gün birlik olma günü…

Kaybetmemek istiyorsak tüketen değil ,üreten olalım .

Özkan Sözden

YORUM YOK

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.