Müsiad Expo’da 5 kıtadan 100’ü aşkın firma 200 bin ziyaretçi buluşuyor

0
113
Müsiad Expo Fuarı basın toplantısı
+100%-

ÖZKAN ALTINTAŞ-TÜRKİYE TURİZM
İSTANBUL- MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak “Yurtiçinden ve dünyanın 5 kıtasından kuruluşların katılacağı MÜSİAD EXPO ile eş zamanlı olarak yüksek teknoloji fuarı 3. High Tech Port ve 20. Uluslararası İş Forumu’nda (IBF) iş dünyasının kalbi atacak” dedi.

musiad-fuar-toplanti4

MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak beraberinde Yönetim Kurulu Üyesi ve İletişim Komisyonu Başkanı Alper Esen, Fuar, Forum ve Organizasyon Komisyonu Başkanı Burak Benşin ile Feriye Restoran’da MÜSİAD EXPO’nun tanıtımını yaptı.
Nali Olpak, 9-12 Kasım 2016 tarihlerinde İstanbul CNR Fuar Merkezi’nde gerçekleştirilecek MÜSİAD EXPO’nun 100’ü aşkın ülkeden yaklaşık 7 bini yabancı olmak üzere toplamda 200 bin civarında ziyaretçi ağırlamayı beklediğini belirtti. Olpak, Müstakil Sanayici ve İşadamnları Derneği (MÜSİAD) tarafından her iki yılda bir İstanbul’da düzenlenen uluslararası MÜSİAD EXPO’nun yabancı iş insanlarına Türkiye’de işlerin normalleştiğini göstermek için iyi bir fırsat olacağını sözlerine ekledi.

“TÜRKIYE ÜRETMEYE VE BÜYÜMEYE DEVAM EDIYOR”
16.MÜSİAD EXPO’nun tanıtım toplantısında konuşan MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak, 15 Temmuz sürecini milletin iradesiyle atlatan Türkiye’nin normalleşmeye başladığını ve artık üretmeye ve büyümeye odaklandığını söyledi. Olpak, MÜSİAD EXPO’nun 100’ü aşkın ülkeden yaklaşık 7 bini yabancı olmak üzere toplamda 200 bin civarında ziyaretçi ağırlamayı beklediğini ve fuarın yabancı iş insanlarına Türkiye’de işlerin normalleştiğini göstermek için iyi bir fırsat olacağını söyledi.

musiad-fuar-toplanti7

FUAR 700 ŞIRKETE EV SAHIPLIĞI YAPACAK
Olpak şöyle devam etti: “Yurtiçinde 86, yurtdışında 170 noktada binlerce üyeyi, on binlerce üye işletmeyi temsil eden MÜSİAD olarak, Türkiye’nin her alanda büyümesi ve kalkınması için çalışmaya devam ediyoruz. Ülkemizle diğer ülkeler arasındaki ekonomik ilişkileri geliştirerek ticaret hacmini artırırken, aynı zamanda üyelerimize yepyeni yatırım olanakları sunuyor ve onları bölgesel ve küresel fırsatlarla buluşturuyoruz. Dünyanın birçok ülkesinden profesyonel ziyaretçileri ağırlayan ve bölgenin en kapsamlı ticaret fuarı olan MÜSİAD EXPO, bu yıl 9-12 Kasım tarihlerinde CNR EXPO’da toplam 8 holde, MÜSİAD üyesi yerli ve yabancı toplam 700 şirkete ev sahipliği yapacak.

MÜSİAD EXPO YOĞUN ILGI GÖRÜYOR
Fuarın bu yıl da 8 holde düzenlenmesi önemli bir detaydır. Ülkemizle ilgili olumsuz algı operasyonlarının yürütüldüğü, organizasyonların kasıtlı olarak iptal edildiği bir ortamda, MÜSİAD EXPO’nun iptal talebinde bulunmaması MÜSİAD farkının önemli bir sonucudur. Fuarda bu yıl çevre ve yapı malzemeleri, inşaat, tekstil, otomotiv, makine, mobilya, gıda, bilgi teknolojileri ve savunma sanayi gibi birçok farklı sektör ziyaretçilerle buluşacak. Sayın Cumhurbaşkanımızın katılımıyla açılacak fuarımızda, 20. Uluslararası İş Forumu, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in katılımıyla gerçekleşecek. Savunma ve Havacılık sektörüne özel olarak düzenlediğimiz High Tech Port’un üçüncüsü de fuar alanında 4. holde yerini alacaktır.

musiad-fuar-toplanti853 HEDEF ÜLKEDEN PROFESYONEL ALILCILAR GELİYOR
MÜSİAD EXPO’da bu yıl alım heyeti programımızın kapsamını genişleterek, 53 hedef ülkeden profesyonel alıcıları, MÜSİAD davetlisi olarak ağırlayacağız. Ekonomi Bakanlığımızın desteğiyle yürüttüğümüz alım heyetleri programında, söz konusu ülkelerin Ticaret Müşavirlikleri ile işbirlikleri yaparak alım potansiyeli yüksek işadamlarının Türkiye’de davet edilmesi konusunda çalışmalar yürüttük. Bu sene: Körfez ve Ortadoğu’dan Suudi Arabistan, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri, Kuveyt, Irak, İran ve Lübnan: Asya’dan Malezya, Endonezya, Azerbaycan, Türkmenistan: Afrika’dan Etiyopya, Nijerya, Nijer, Fildişi, Güney Afrika: Kuzey Afrika’dan, Sudan, Mısır, Fas, Cezayir, Tunus ve son gelişmelerle Rusya başta olmak üzere hedef olarak belirlemiş olduğumuz ülkelerden almı potansiyeli yüksek işadamlarını Türkiye’de davet ettik.

musiad-fuar-toplanti6SATIN ALMACILAR BULUŞUYOR
MÜSİAD EXPO, firmaların sadece ürünlerini sergileyerek tanıtımlarını yaptıkları bir platform olmaktan öte, yurtdışı alım heyetleri ile ikili iş görüşmeleri, ülke sunumları, ülke raporları ve iş forumları ile ticaretin arttırılması ve geliştirilmesine yönelik ayrıcalıklı bir ortam oluşturuyor. Bu sene yenilik olarak “Satın Almacılar Buluşuyor” başlığıyla, MÜSİAD üyesi olan ve olmayan 200’ün üzerinde seçkin satın almacıyı bir araya getireceğiz.”

musiad-fuar-toplanti1

TÜRK TURIZMI DEĞERLENDIRILIP GELECEĞI KONUŞULACAK
Müsiad Hizmet Sektör Kurulu’nun “2106 değerlendirmesi, 2017 beklentileri” başlıklı panelinde Türk turizminin tüm yönleri tartışılacak. Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği MÜSİAD tarafından 9-13 Kasım 2016 tarihleri arasında düzenlenen MÜSİAD Fuarı ve Uluslararası Ticaret Fuarı ile İş Forumu’nda Müsiad Hizmet Sektör Kurulu’nun “2106 değerlendirmesi, 2017 beklentileri” başlıklı panelinde Türk turizminin tüm yönleri tartışılacak. Türk turizminin geleceğe yönelik sorunları ve yapılması gerekenlerin gündeme taşınacağı panel için Müsiad Hizmet Sektör Kurulu Başkanı Sertip Akşahin “Fuarda Türk turizminin yaşadığı sıkıntıları dile getirerek çözüm çarelerini belirteceğiz. Fuar sonrası ise Müsiad Hizmet Sektör Kurulu üyeleri ile birlikte Diyarbakır, Batman ve Mardin bölgelerini ziyaret ederek yerinde incelemelerde bulunacağız. Amacımız Türk turizmine katkı sağlamak ve dünyada ülkemiz hakkında oluşan kötü algıya karşı bölge temsilcilerimizle toplantı yaparak birlikte çözüm çareleri belirlemektir” dedi.

BAKAN NABI AVCI ILE TÜROB KATILACAK
Müsiad Hi zmet Sektör Kurulu Başkanı turizmci Sertip Akşahin’ın moderatörlüğünde düzenlenen panelde Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı ile Türkiye Otelciler Birliği- TUROB Genel Sekreteri Uygar Koçaş birer konuşma yaparak turizm hakkında görüşlerini bildirecekler.

musiad-fuar-toplanti2

HİZMET SEKTÖR KURULU PLANLAMA YAPTI
Müsiad Hizmet Sektör Kurulu Başkanı Sertip Akşahin başkanlığında yapılan toplantıda Başkan Yardımcıları İşletmeci Nurdan Ertuğrul, turizmci Mehmet Şen, sigortacı Mehmet Raşit Arıpınar, avukat Çağlan Aslan, turizm taşımacılığı Vahit Aslan, patanet ve merka danışmanı Rüştü Gümüş, turizmci Muhammet Topaloğlu Müsiad Fuarı’nda yapılacak programı belirlediler.
Buna göre 9-13 Kasım’da yapılacak fuarın ikinci günü olan 10 Kasım günü saat 15.00’te kahve çay ikramı sonrası panelin 16.30’da başlatılması kararlaştırıldı. Ayrıca panelde Türk turizmine katkıda bulunan kişilere teşekkür plaketleri verilecek.

15 TEMMUZ SERGISI “TEVEKKÜL” SERGISI
Her fuarda farklı sergiler de düzenleyen MÜSİAD, bu yıl “15 Temmuz” temalı sergide hain darbe girişiminde yaşananları farklı bir sunumla gözler önüne serecek ve o gecenin hikayesi sergilenecek.

“AFRIKA EVI VE EL SANATLARı SERGISI”
Fuarda ayrıca, Emine Erdoğan Hanımefendinin himayeleri, Dışişleri Bakanlığı, THY, TİKA, Altındağ Belediyesi ile birlikte düzenlenen ve işletmesini MÜSİAD’an yaptığı ve satılan ürünlerden elde edilen karın, yine o ülkelere gönderildiği “Afrika El Sanatları Pazarı ve Kültür Evi”nin yer aldığı özel bir bölüm de yer alıyor.

20. IBF (ULUSLARARASı İŞ FORUMU)
Müslüman işadamları arasında global iş ağı kurulması amacıyla yola çıkılarak kurulan IBF-International Business Forum, 22 ülkeden işadamları dernekleri başkanlarından oluşan bir icra kurulu (BOG) tarafından yönetiliyor ve güvenilir küresel bir iş ağı sunuyor.

İNOVASYON EKONOMISI VE YATıRıM EKOSISTEMI
Yılda bir kere yapılan kongre ve beraberindeki ticari faaliyetlerle bir araya gelinen uluslararası iş platformunun 20’ncisi 16. MÜSİAD EXPO ile eş zamanlı olarak 10 Kasım 2016 tarihlerinde Wow Hotel’de gerçekleşecek.
Başkanlığını T.C. Cumhurbaşkanı’nın yürüttüğü ve T.C. Kalkınma Bakanlığınca koordine edilen İslam İşbirliği Teşkilatı, Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi’nin 2006 yılından bu yana “Resmi İş Forumu” olan IBF’nin, bu yılki ana oturum konusu “İnovasyon Ekonomisi ve Yatırım Ekosistemi” olarak belirlendi.

Açılış konuşmalarını MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak, IBF Başkanı Erol Yarar, Katar, Ekonomi ve Ticaret Bakanı Sheikh Ahmed Bin Jassim Al Thani ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in yapacağı IBF’te, şirket ve girişimcilere inovasyon ve girişim merkezli dinamik ekosistemin içinde nasıl bulunacağı ve nasıl fayda sağlayacağı noktasında farkındalık sağlanması amaçlanıyor.

TÜRKIYE’DEKI YATıRıM FıRSATLARı
Üç oturumda gerçekleşecek forumun açılış konusu, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in ana konuşmacı olduğu “Türkiye’nin dirençli ekonomisinin arkasındaki başarı ve Türkiye’deki yatırım fırsatları” olacak. Ana oturuma ek olarak üç oturum başlığı da, inovasyon ekonomisi ve yatırım ekosisteminin kurulması için gerekli olan fon, pazar başarısı ve regülasyonların önemini vurgulayan konuları kapsıyor. Yatırım almak için “Nasıl yatırım alınır ve işinizi nasıl büyütürsünüz?”, satış başarısı için “Teknolojinin Ticarileştirilmesi ve Pazar Başarısı” ve son olarak verimli bir girişim ekosistemi için paydaşların görevlerini konu alan “Girişimcilik ekosistemini nasıl inşa ederiz?” başlıklı oturumlarından oluşuyor.

3. HIGH TECH PORT
MÜSİAD’ın Türkiye’nin Orta Gelir Tuzağından kurtulması için ortaya koyduğu bir Vizyon projesi olarak dikkat çeken High Tech Port’un üçüncüsü, T.C. Cumhurbaşkanı’nın katılımı, T.C. Savunma Sakanlığı’nın destek ve katılımı, T.C. Savunma Sanayi Müsteşarlığı’nın ortaklığı ve sanayicilerin destekleriyle 9-12 Kasım tarihlerinde 16. MÜSİAD EXPO fuarı içinde CNR EXPO’da 4. Holde düzenlenecek.

Bu yıl 20’den fazla ülkenin savunma bakanı, kuvvet komutanı, havayolu şirketleri ile Türkiye’nin ileri teknoloji üreten firmalarının katılacağı fuarda, Türkiye’nin milli tankı Altay’ın prototipi de Otokar tarafından sergilenecek. Savunma ve havacılık sektörü firmalarının ürün lansmanlarına sahne olacak fuarda, iş geliştirme görüşmeleri yapılacak, odak ve hedef pazarlara sıcak ulaşım ile uluslararası rekabet avantajları sunulacak.

Türkiye gemisinin istikametini işaret eden bir gelecek pusulası olarak nitelendirilen High Tech Port projesiyle, Türkiye’nin teknolojik ürünleri dünya pazarları için görücüye çıkarılırken, Türkiye’nin ileri teknoloji üreten firmalarının ve hedef pazarların bir araya getirilmesi, bu anlamda Türkiye’ye savunma ve havacılık alanında önemli kazanımlar oluşturulması amaçlanıyor.

MÜSİAD EXPO HAKKINDA
MÜSİAD EXPO, katılımcı işadamları ile yatırımcıları bir araya getirerek, ticari işbirliği ve küresel ortaklıklar için yeni fırsatlar sunuyor. Büyük ticaret kapasitesi ve gönül organizasyonuyla, Asya’dan Avrupa’ya Afrika ülkelerinden Türkiye Cumhuriyetlere kadar yabancı işadamı, yerli ve yabancı katılımcı firmalarla 1993 yılından beri her iki senede bir İstanbul’da yapılıyor.

http://www.turkiyeturizm.com/ sitesinden 07.11.2016 tarihinde yazdırılmıştır.

Save

Save

Save

YORUM YOK

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.