MÜSİAD Başkanı Olpak: Türkiye mesuliyetin, kardeşliğin adıdır

0
74
Müsiad Başkanı Nail Olpak
+100%-

ÖZKAN ALTINTAŞ- TÜRKİYE TURİZM
İSTANBUL- Bu yıl 16’ncısı düzenlenen ve 4 gün sürecek olan MÜSİAD EXPO Fuarı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve çok sayıda önemli davetlinin katılımıyla kurdele kesilerek açıldı.
Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneğinin (MÜSİAD) düzenlediği, 100’ü aşkın ülkeden yaklaşık 200 bin ziyaretçiyi ağırlaması beklenen 16’ncı MÜSİAD EXPO ile eş zamanlı olarak yüksek teknoloji fuarı 3. High Tech Port ve 20. Uluslararası İş Forumu da (IBF) düzenleniyor. “İş Burada” sloganıyla bölgesel, küresel ticaret ve yatırım iş birliklerine ev sahipliği yapacak olan fuarın açılışı Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı.Yerli ve yabancı toplam 700 şirketi buluşturan MÜSİAD EXPO, 12 Kasım’a kadar devam sürecek.

TÜRKIYE ÖNCÜ OLABİLİR
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılıdığı 16. MÜSİAD EXPO’nun açılışında Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Nail Olpak, küresel ekonomik görünüme ve Türkiye’nin üstlendiği misyonu değerlendirerek “Türkiye bir mesuliyetin kardeşliğin adıdır”dedi.
Türkiye’nin, adaletsiz dünya sisteminin değişmesi için öncü olabileceğini belirten Olpak, şöyle konuştu: “Türkiye bu düzenin böyle gitmeyeceğini yüksek sesle söyleyen bir lidere sahip olduğu gibi, insanın onuruyla yaşayabileceği bir iktisadi düzenin kurulması için, hangi ilkeleri, nasıl uygulamak gerektiğini gösteren birikime de sahiptir. Dünya değiştirilmelidir demek, en çok bize düşer. Çünkü Türkiye, sadece bir toprak parçasının adı değildir. Türkiye bir mesuliyetin adıdır. Masa başında, cetvelle çizilen sınırların bölemediği, kardeşliğin adıdır.

50 TANE YAVUZ SULTAN SELIM KÖPRÜSÜ YAPABILIYORUZ
Nail Olpak, Türkiye ekonomisinin AK Parti hükümetleri öncesinde faiz giderlerine çok fazla bütçe ayırdığını belirterek şunları söyledi:
“İnsanoğlu kolay unutuyor. 2001 yılında, ülkemizde, sadece kamunun faiz gideri, toplanan vergilerin yüzde 103’ü idi, miktar olarak da 41 milyar lira. Faiz ödemekten, ne borç ödemeye, ne yatırıma ve kamu harcamalarına ne de Ar-Ge’ye ayrılacak kaynak kalıyordu. 2015’te, faiz gideri, vergi gelirinin yüzde 13’üne düştü, miktar olarak ise 53 milyar liradır. Eğer, 2001 oranlarıyla faiz ödeseydik, 420 milyar lira ödeyecektik. Aradaki fark, 367 milyar lira. Sadece cebimizde kalan parayla, her yıl 50 tane Yavuz Sultan Selim Köprüsü yapabiliyoruz. Bu rakamı yıllarla çarpınca, ortaya akla ziyan bir tablo çıkıyor.”

YALANLARıN MÜŞTERISI OLMADıK
Olpak, MÜSİAD’ın Türk milletini her bakımdan kalkındırmak için çalışma hedefiyle yoluna devam ettiğini belirterek, “İnsanın onuruna ve varoluş sebebine aykırı düşüren yanlış uygulamaları, daima sorguladık. Gerçeklik maskesi takılmış yalanların müşterisi olmadık” dedi.

PEMBE GÖZLÜKLERLE BAKACAK DEĞILIZ
Milletin çıkarlarını savunmak üzere çalışmanın, küresel sistemi rahatsız ettiğini belirten Olpak, darbe girişimini hatırlatarak şunları söyledi:
“Darbe girişiminin hemen peşinden, uluslararası medyanın karalamaları başladı Biz, işin doğrusunu anlatmak için uğraşırken, koroya kredi derecelendirme kuruluşları katıldı. Bugünlerde akortları yeniden düzelecekmiş gibi görünüyor. Ama biz, olup bitene, bunların siyasi gelişmelerin sonuçları olmadığını düşünecek kadar pembe gözlüklerle bakacak değiliz.”

“Dünyadaki her 5 kişiden 1’i günde 2 dolarla yaşamaya çalışıyor”
Yüz milyonlarca insanın oturduğu yerden servetini katlayan ayrıcalıklı bir azınlığın iştahını doyurmak için açlıkla mücadele ettiğini anlatan Olpak “
“Bizim dünyayı değiştirmeyi düşünmekten başka yolumuz olabilir mi?” diyerek şöyle devam etti:
“Dünyadaki en zengin 80 kişinin serveti, dünyanın yarısının gelirine eşitlendi. Bugün, dünyadaki her 5 kişiden 1’i, günde 2 dolarla yaşamaya çalışıyor. Bu, aşırı yoksulluk demek. Bugün, dünya nüfusunun yüzde 1’inin serveti, dünyanın geri kalan yüzde 99’unun servetinden, yani 7 milyar insandan daha fazla. Bu hırsızlık demektir.”

MÜSİAD AMSTERDAM’DA ŞUBE AÇACAK
MÜSİAD’ın önümüzdeki dönemde hizmet ağını geliştirmeye devam edeceğini aktaran Olpak,”Kırgızistan, Kazakistan, Pakistan, Azerbaycan, Gürcistan’daki ikinci noktamız Tiflis, Belçika, Hollanda’daki yeni noktamız Amsterdam, Fransa’daki noktamız Strasbourg, Londra, Sudan ve Katar açılışlarımız bizi bekliyor.” dedi.

YORUM YOK

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.