Meral Akşener’in partisinin adı ‘İyi Parti’ oldu

0
88
+100%-

ANKARA- MHP ile geçen yıl yollarını ayıran Meral Akşener, bugün Ankara’da düzenlenenen toplantı ile yeni partisini ilan etti. Yeni partinin kurucu kurulunda 200 kişi var. Akşener’in bugün kuruluş dilekçesini verdiği partinin adı ‘İyi Parti’ oldu. Partinin sloganı: “Türkiye İyi Olacak”İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, yeni partisininin tanıtımını Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde gerçekleştirdi.Akşener, partisinin kuruluş dilekçesini vermek üzere İçişleri Bakanlığı’na girişi sırasında basın mensuplarına el salladı.

PARTININ AMBLEMI, “GÜNEŞ ETRAFıNDA 8 ıŞıK, OK’ OLARAK BELIRLENDI
İyi Parti’nin hedefleri şöyle sıralandı:Ana hedefimiz Dünyanın ilk 10 ekonomisi içine girmek.Milli gelirimizi ilk beş yılsonunda 14.500 dolar yapmak.Eğitim yaş ortalaması hedefimiz 11 yıl olacak.Kırk yaş altında kadınlarda okuryazarlık oranı beş yıl içinde yüzde 100 olacak.Küresel Refah Endeksinde ilk beş yılsonunda 40 ülke arasında yer almak.Yılda ortalama bin dolar harcayan 50 milyon turist ağırlamak.İlk bir yıl içinde yeni anayasa ile parlamenter sisteme dönmek.İlk bir yıl içinde demokratik bir siyasi partiler kanunu yapmak.Yılda 150.000 hektar ağaçlandırma ve erozyon kontrolü yapmak.PISA sıralamasında ilk yirmi ülke arasında yer almak.İlk beş yılsonunda işsizlik oranını yüzde 7’nin altına düşürmek.Teknolojide Endüstri 4.0 devrimini gerçekleştirmek.Gençliğin ve kadının pozitif enerjisini hayatın tüm alanlarında hissettirmek.Basın özgürlüğünde Avrupa Birliği standartlarını hemen uygulamak.Türkiye Cumhuriyeti Pasaportunu hak ettiği itibara kavuşturmak.

PARTİNİN ADINI AKŞENER AÇIKLADI
Ankara’da Nazım Hükmet Kültür Merkezinde düzenlenen programda, Meral Akşener partisinin ismini ‘İYİ PARTİ’ olarak açıkladı.Meral Akşener, saat 09.10 sıralarında partinin kurucular kurulu üyesi bir grup ile birlikte İçişleri Bakanlığına geldi. Bakanlığın içerisine giriş yapan Akşener ve ekibi daha sonra partinin kuruluş dilekçesini teslim etti. Yaklaşık yarım saat süren işlemlerin ardından Akşener ve ekibi, partisinin tanıtımının yapılacağı Nazım Hikmet Kültür Merkezi’ne geçti.Meral Akşener, yol arkadaşları ile birlikte kurduğu parti için Nazım Hikmet Kültür Merkezinde program düzenlendi. Program öncesi polis ekipleri kültür merkezinin çevresinde geniş güvenlik önlemleri aldı. Programa Türkiye’nin çeşitli noktalarından çok sayıda vatandaş katıldı. Meral Akşener ile birlikte binlerce insanın katıldığı programda, salonda çok sayıda kişi ayakta kaldı. Program 200 kurucular kurulunun tanıtımı ile başladı.‘

BEN CUMHURBAŞKANI OLACAĞIM
’Kurucular kurulunun tanıtımının ardından kürsüye Meral Akşener çağırdı. Bu sırada salonda bulunan kalabalık ayağa kalkarak Akşener’i alkışladı. Akşener’de bu ilgiye alkışla cevap verdi. Konuşmasının ilk bölümünde iktidar ve muhalefet partilerini eleştiren Akşener, daha sonra konuşmasına ara vererek partisinin isminin açıklanacağı klibi izledi. Hazırlanan klipte partinin isminin ‘İYİ PARTİ’ olduğu açıklandı, sloganı ise ‘Türkiye İyi Olacak’ olarak belirlendi. Partinin isminin açıklandığı esnada Akşener ve salondaki kişiler alkışla eşlik etti. Kalabalık grup, ‘Başbakan Meral’ şeklinde slogan attı. Ayrıca Akşener, bu slogana ‘Ben Cumhurbaşkanı olacağım’ şeklinde cevap verdi.‘

UMUTLARIMIZ HAYALLERİMİZ VAR’
Akşener, konuşmasında şunları söyledi: “Umutlarımız hayallerimiz var. Gücümüz var. Adil bir Türkiye istiyoruz. Özgür bir toplum istiyoruz. Hakkımız var. Yeni bir siyasal hareketle Türkiye kucaklaşmasını başlatıyoruz. Allah hayırlı eylesin. İyi adalettir, kararlılıktır, umuttur, gelecektir, bilgidir, zenginliktir, cesarettir. O da burada var. İyi, medeniyet demektir ve bu yolun taşlarını sadece cesurlar döşer. Türkiye coğrafyasıyla kucaklaşıp Avrasya olacak. Dünya ile kucaklaşacak. ‘İyi Parti’ ile güçleneceğiz mutlu bir Türkiye olacağız”

TÜRKŞEN LOGOYU PAYLAŞMIŞTI
Eski SAT komandosu Ali Türkşen, sosyal medya hesabından, partinin logosunun olduğu kartı paylaşmıştı.Ali Türkşen’in üzerinde isminin yazdığı kartta etrafında sekiz çizgi bulunan güneş şeklindeki parti logosu bulunuyor. Türkşen yaptığı paylaşımda “Vatanıma milletime hayırlı olsun” dedi. Ayrıca, “Evet partinin amblemi bu ve evet yemek yiyerek, tanışarak, sohbetle başladık. Fesatlık etmeyecek herkesin desteğini bekliyoruz.”Ali Türkşen, ay başında Meral Akşener’in teklifi üzerine partisine katılma kararı aldığını açıklamıştı. PARTİNİN PROGRAMI BELLİ OLMUŞTUÖte yandan yeni partinin programı da belli oldu. ‘İyi bir Türkiye’, ‘Demokrasi ve Hukuk’, ‘Toplum’, ‘Kamu Yönetimi’, ‘İç ve Dış Güvenlik’, ‘Kurumlar’, ‘Dış Politika’ ve ‘Hedefler’ başlıklı 8 ana hedeften oluşan parti programında ana slogan ise “Türkiye iyi olacak” oldu.’

İYİ BİR TÜRKİYE İÇİN YOLA ÇIKIYORUZAçıklanan parti programında ilk sırada yer alan ‘İyi bir Türkiye’ programı şu şekilde açıklandı:”İyi bir Türkiye için yola çıkıyoruz. İyi insanları insanlık tarihine armağan etmiş bir milletiz. Hoca Ahmet Yesevi, Mevlâna, Hacı Bektaş-ı Veli, Yunus Emre bu milletin iyi insanları arasından yetişti. Onlar insanlara iyiliği, iyi insan olmayı öğütlediler. İyiliğin peşinden koştular. İyi insanlar bu toprakları onurlandırdıktan sonra bu topraklardan o büyük Osmanlı Devleti doğdu. Bu devlet büyüdü, üç kıtaya hâkim oldu o insanların torunlarıyla, Sarı Saltuklarla. Gittiği yerlere sevgi kültürünü götürdü. ‘Yaratılanı severim, yaratandan ötürü’ diyerek. Bizler bu inançla yola çıkıyoruz. İyi insanlar, iyi bir Türkiye için bir araya gelecek ve ‘Türkiye iyi olacak’. Gençlerimize iş, kadınlarımıza yaşam hakkı ve eşitlik, yaşlılarımıza huzur, güven ve bakım imkanı, çocuklarımıza neşe, mutluluk ve sağlık, milletimize birlik ve beraberlik getirmek için yola çıkıyoruz. Zor dönemde ve zor şartlarda yola çıktığımızın farkındayız. Milletimize inanıyor ve güveniyoruz. Seksen milyonuz. Büyük bir milletiz. Büyük bir ekonomiyiz. Çalışıyoruz ve üretiyoruz. Paylaşamıyoruz. Hakça paylaşacağız. Birlikte başaracağız. Adil olacağız. Adaleti sağlayacağız. Mazlumun, haklının yanında, zalimin karşısında olacağız. Farklılıklarımızı değil, ortak yanlarımızı öne çıkaracağız. Farklılıklarımızı göreceğiz. Aynı türkülerle oynayan, eğlenen, evlenen, aynı acıları paylaşan, aynı ekmeği bölüşen, aynı türkülerle ağlayan biz değil miyiz. İyi bir Türkiye için varız. İyi bir Türkiye için buradayız. İyi bir Türkiye için yanınızdayız. İyi bir Türkiye için yola çıkıyoruz.”

PARTİNİN İLKELERİNDE MİLLİYETÇİLİK VURGUSU
Partinin ilkeleri ise, “Türk milletine güveni esas almak. Açık, dürüst ve hesap verebilir olmak. Çoğulcu, katılımcı, kapsayıcı pozitif siyaset yapmak. Somut hedeflere sahip olmak ve odaklanmak. Çözüm üretmek ve çalışkan olmak. Eleştiriye açık ve özgür düşünceli olmak. Siyaseti değerler üzerinden üretmek ve yapmak. Milliyetçiliği kültürel ve ekonomik alanlara taşımak. Farklılıklara saygılı olmak. Milli menfaatlerimizi her alanda ön planda tutmak” olarak özetlendi.

‘YOLSUZLUKLA TAM VE ETKİN MÜCADELE’
Yapılan açıklamada partinin amacı ise şu başlıklar altında toplanıyor:”Cumhuriyetin kuruluş felsefesini, değerlerini ve üniter yapıyı korumak. Çağdaş medeniyeti yakalamak. Sevgi ve saygı dilini hâkim kılmak. Parlamenter sistemi yaşatmak. Denge ve kontrol ilkesi üzerine kurulu kuvvetler ayrılığını kurmak. Fırsat eşitliği sağlamak. Mülkiyet hakkını korumak. İnançlara saygı ve ifade özgürlüğünü sağlamak. Bağımsız, tarafsız ve adil yargıya kavuşmak. Yolsuzlukla tam ve etkin mücadele etmek.”

‘ANA HEDEF DÜNYANIN İLK 10 EKONOMİSİ İÇİNE GİRMEK
‘Yeni partinin hedefleri ise şu şekilde açıklandı:”Ana hedefimiz dünyanın ilk 10 ekonomisi içine girmek. Milli gelirimizi ilk beş yıl olacak. Kırk yaş altında kadınlarda okur yazarnunda 14 bi 500 dolar yapmak. Eğitim yaş ortalaması hedefimiz 11 yıl lık oranı beş yıl içinde yüzde 100 olacak. Küresel refah endeksinde ilk beş yıl sonunda 40 ülke arasında yer almak. Yılda ortalama bin dolar harcayan 50 milyon turist ağırlamak. İlk bir yıl içinde yeni anayasa ile parlamenter sisteme dönmek. İlk bir yıl içinde demokratik bir siyasi partiler kanunu yapmak. Yılda 150.000 hektar ağaçlandırma ve erozyon kontrolü yapmak. PISA sıralamasında ilk yirmi ülke arasında yer almak. İlk beş yıl sonunda işsizlik oranını yüzde 8 altına düşürmek. Teknolojide endüstri 4.0 devrimini gerçekleştirmek. Gençliğin ve kadının pozitif enerjisini hayatın tüm alanlarında hissettirmek. Basın özgürlüğünde Avrupa Birliği standartlarını hemen uygulamak. Türkiye Cumhuriyeti pasaportunu hak ettiği itibara kavuşturmak.”

MERAL AKŞENER’İN PARTİSİNİN KURUCULARI ŞU ŞEKİLDE

1 Abdul Ahat Andican2 Abdullah Alagöz3 Abdullah Alay4 Abdullah İlker Sungur5 Abdülkadir Akcan6 Abdülkadir Yuvali7 Adil Erkoç8 Adnan Şefik Çirkin9 Ahmet Azmi Yetim10 Ahmet Can Buğday11 Ahmet Çelik12 Ahmet Ersagun Yücel13 Ahmet Kamil Erozan14 Ali Sağir15 Ali Aydin16 Ali Coşkun17 Ali Dinçer Çolak18 Ali Lapanta19 Ali Riza Ercan20 Ali Türkşen21 Aydin Adnan Sezgin22 Aydin Tümen23 Ayfer Yilmaz24 Ayhan Bölükbaşi25 Ayhan Çevik26 Ayhan Erel27 Ayşe Melda Topyay28 Ayşe Sibel Yanikömeroğlu29 Ayşe Sucu30 Ayşegül Doğrucan31 Ayşin Altuniç Güven32 Aytun Çiray33 Baha Cankut Saritaş34 Banu Aydin35 Başak Karataş36 Bedri Yaşar37 Behiç Çelik38 Berat Yilmazel39 Beril Gümüş40 Berna Biçer41 Berna Sukas42 Betül Bayraktar Orhan43 Bilal Karaca44 Binnur Karadağli45 Bircan Akyildiz46 Birol Büyüköztürk47 Burak Akburak48 Burcu Akçaru49 Burhan Suat Çağlayan50 Celal Dağgez51 Celaleddin Aykol52 Cevat Saraç53 Cezmi Polat54 Coşkun Yildirim55 Cumali Durmuş56 Çiğdem Özer57 Derya Şahin Şener58 Durmuş Yilmaz59 Dursun Cengiz Atak60 Elmas Girağos61 Emine Erdoğan62 Emine Küçükali Gurkok63 Enes Kaplan64 Erdoğan Bozdemir65 Erhan Özkan66 Ersönmez Yarbay67 Ethem Baykal68 Faruk Köylüoğlu69 Fatih Demirkol70 Fatih Eryilmaz71 Fatih Mehmet Şeker72 Fatma Kamiloğlu73 Feridun Bahşi74 Fuat Yildirim75 Gökhan Beker76 Göksel Taşçi77 Günay Kodaz78 Hakan Gören79 Hana Akyüz80 Hasan Hüseyin Türkoğlu81 Hasan Sincar82 Hasan Toktaş83 Havva Baş84 Hayati Arkaz85 Hayrettin Barut86 Hayrettin Nuhoğlu87 Hayriye Nurcan Yazici88 Hediye Akdere89 Hüseyin Özlük90 İbrahim Özyer91 İbrahim Cevher Cevheri92 İbrahim Halil Oral93 İlay Aksoy94 İsmail Ethem Tokdemir95 İsmail Ok96 İsmet Koçak97 Kadriye Ünler98 Kazim Ataoğlu99 Kevser Selda Tandoğan Demirel100 Koray Aydin101 Lütfü Türkkan102 Mahmut Bozkurt103 Mahmut Tekin104 Mehmet Aslan105 Mehmet Arslan106 Mehmet Metanet Çulhaoğlu107 Mehmet Okan Oğuz108 Mehmet Tolga Akalin109 Mehmet Ufuk Ülkümen110 Meltem Erzen111 Meral Akşener112 Meral Alemdar113 Merrin Hasipoğlu114 Merve Hafizoğlu115 Mesut Özarslan116 Mesut Yilmaz117 Metin Taşdemir118 Metin Ergun119 Mine Baş120 Mualla Yücel121 Mukadder Başeğmez122 Musa Ertugan123 Musavvat Dervişoğlu124 Mustafa Cihan Paçaci125 Mustafa Çakiroğlu126 Mustafa Erdem127 Mustafa Gül128 Mustafa Hakan Ünser129 Mustafa Veysel Güldoğan130 Naci Cinisli131 Nafiz Özgür Rifaioğlu132 Nazif Aktürk133 Nazli Aspay Şener134 Nazli Elif Gökdemir135 Nesibe Ruhat Mengi136 Neşe Toker137 Nevzat Bor138 Nihal Ağca139 Nihat Kula140 Nuri Okutan141 Oğuz Sarul142 Oğuzhan Türk143 Oktay Erkaçan144 Oltaç Ünsal145 Onur Aydin146 Orhan Erzurum147 Orhan Şen148 Osman Ertürk Özel149 Ömer İbrahim Sayin150 Ömer Karakaş151 Özcan Pehivanoğlu152 Özcan Yeniçeri153 Ramazan Kiliç154 Recai Mercimek155 Recep Sanal156 Ridvan Uz157 Ruhittin Sönmez158 Selda Bostanci159 Selim Tankut160 Sermin Özensoy161 Servet Hali162 Sevin Çağlayan163 Sevinç Gümüş164 Sevinç Nazire Uraz165 Seyit Yücel166 Sirri Aksu167 Sitki Polat168 Sinem Uludamar169 Sultan Neslihan Seven170 Süleyman Nevzat Korkmaz171 Süleyman Saribaş172 Şahin Arslantaş173 Şenol Bal174 Şeref Tamtürk175 Şule Ünlü Doğan176 Şükrü Kuleyin177 Taha Orhun Ertürkmen178 Tamer Kayaalp179 Tugay Uluçevik180 Tuğrul Arik181 Uğur Poyraz182 Uğur Tarhan183 Umut Bariş Erdoğan184 Umutcan Günerkaya185 Ümit Beyaz186 Ümit Dikbayir187 Ümit Özdağ188 Vedat Bayram189 Vedat Taylan Yildiz190 Vedat Yenerer191 Yasin Öztürk192 Yaşar Akkuş193 Yildirim Görgen194 Yildirim Ulupinar195 Yusuf Halaçoğlu196 Yücel Coşkun197 Yüksel Yilmaz198 Zekai Kaya199 Zeki Hakan Sidali200 Zuhal Çiftkaya
YENİ PARTİ’NİN İLKELERİ NELER OLACAK?Partinin ilkeleri ise, “Türk milletine güveni esas almak. Açık, dürüst ve hesap verebilir olmak. Çoğulcu, katılımcı, kapsayıcı pozitif siyaset yapmak. Somut hedeflere sahip olmak ve odaklanmak. Çözüm üretmek ve çalışkan olmak. Eleştiriye açık ve özgür düşünceli olmak. Siyaseti değerler üzerinden üretmek ve yapmak. Milliyetçiliği kültürel ve ekonomik alanlara taşımak. Farklılıklara saygılı olmak. Milli menfaatlerimizi her alanda ön planda tutmak” olarak özetlendi. Yapılan açıklamada partinin amacı ise şu başlıklar altında toplanıyor: “Cumhuriyetin kuruluş felsefesini, değerlerini ve üniter yapıyı korumak. Çağdaş medeniyeti yakalamak. Sevgi ve saygı dilini hâkim kılmak. Parlamenter sistemi yaşatmak. Denge ve kontrol ilkesi üzerine kurulu kuvvetler ayrılığını kurmak. Fırsat eşitliği sağlamak. Mülkiyet hakkını korumak. İnançlara saygı ve ifade özgürlüğünü sağlamak. Bağımsız, tarafsız ve adil yargıya kavuşmak. Yolsuzlukla tam ve etkin mücadele etmek.” Kaynak: Meral Akşener’in partisinin adı ‘İyi Parti’ oldu

YORUM YOK

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.