Macaristan’ın 60’ıncı Bağımsızlık Günü heyecanla kutlandı

0
155
+100%-

ÖZKAN ALTINTAŞ / HALİL TUNCER- TÜRKİYE TURİZM
İSTANBUL- Macaristan Milli Günü, 1956 Macar İhtilali ve Bağımsızlık Savaşı’nın 60. Yıl Dönümü ve Macaristan Silahlı Kuvvetler Günü, İstanbul Kağıthane’de bulunan Macar Kültür Merkezi’nde Macaristan İstanbul Başkonsolosu Hendrick Balazs ve eşi Kornalia Klein’ın ev sahipliğinde kutlandı.

macaristan-milli-gun1a
macaristan-milli-gun3a
macaristan-milli-gun15
macaristan-milli-gun13

HÜRRİYET VE CUMHURİYET GAZETESİ HABERLERİ
Türkiye ve Macaristan milli marşlarının okunmasıyla başlayan kutlamada üzerinde Macar bayrağı bulunan pasta kesildi. 1956 yılında Ras tanklarına karşı direnen Macar halkının fotoğrafları ve Hürriyet, Cumhuriyet gazeelerinde yer alan haberleri içeren serginin açıldığı kutlamada konuklara Macar gulaş başta olmak üzere çeşitli yöresel yemekler ikram edildi. Törene Macaristan Dışişleri Bakan Yardımcısı , İstanbul Vali Yardımcısı İsmail Gültekin, işadamı Adnan Polat, Marmara Vakfı Başkanı Akkan Suver başta olmak üzere çok sayıda diplomat ve yabancı misyon şefi katıldı.

macaristan-milli-gun10

Törende yapılan konuşmalarda Macaristan-Türkiye ilişkilerinin son derece olumlu bir seyir izlediğini, siyasi diyaloğun, karşılıklı üst düzey ziyaretler ve istişare mekanizmaları çerçevesinde yoğun bir tempoda sürdürüldüğünü belirtildi. İki ülke arasında 2013 yılında oluşturulan Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi ile ilişkilerin stratejik ortaklık düzeyine çıktığı hatırlatıldı.

macaristan-milli-gun8

BALAZS: “AYAKTA DURMAK İSTIYORUM”
Macaristan İstanbul Başkonsolosu Hendrick Balazs ünlü romancı ve tiyatro yazarı Tarık Buğra tarafından 1966’da yazılan, Sovyet istilasına karşı Macar direnişini konu edinen ve Macar kahramanları içeren ‘”Ayakta Durmak İstiyorum” adlı oyuna değindi.

macaristan-milli-gun2a

1956 örneği Macar ve Türk milleinin ruh akrabalığının yakın geçmişimizde 20. Yüzyılın tarihinde mevcut olduğunu gösteriyor. Atatürk’ün daveti üzerine Türkiye Cumhuriyeti’nin inşası için gelen Macar halkının torunlarına Türkiye’de rastlıyoruz. Gazeteci İlhan Bardakçı’nın Budapeşte’de ihtilal ilgle ilgili haberlerini, “Macar Rapsodisi” adlı şiiri yazan Şinasi Özdenoğlu 60 yıl önceki olayları ne kadar coşku ile izlediğini anlıyoruz. 20.yüzyıl Macar-Türk İlişkileri konulu tez yarışması düzenleyerek anılarımızı koruyacağız. İki halkın beraberliğinde keşfedilmesi gerekene bir çok konu olduğunu düşünüyoruz. Tarık Buğra’nın “Ayakta Durmak” adlı eserini sahneleyeceğiz.

macaristan-milli-gun16macaristan-milli-gun5

Şair Şinasi Özdenoğlu’nun kızı Bilge Özdenoğlu babasının yazdığı Macar Rapsodisi adlı şiiiri okuduktan sonra tören ikramlarla ve ihtilalin fotoğraflarının ve belgelerine ilişkin serginin izlenmesiyle devam etti.

macaristan-milli-gun17
macaristan-milli-gun14
macaristan-milli-gun3
macaristan-milli-gun6

YORUM YOK

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.