Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı: AKM yıkılacak, yenisi yapılacak

0
87
Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı
+100%-

İSTANBUL- Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, İstanbul Taksim’deki AKM binasının yıkılarak yerine içinde büyük bir opera salonunun da yer alacağı yeni bir binanın yapılacağını açıkladı Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Topkapı Sarayı Müzesi’ndeki Konyalı Lokantası’nda gazetelerin kültür-sanat muhabirleri ve editörleriyle akşam yemeğinde bir araya geldi, sorularını yanıtladı. İstanbul Taksim’deki AKM binasının ömrünü tamamladığının raporlarla kesinleştiğini ve yıkımın gerçekleşeceğini söyleyen Bakan Avcı, bulunduğu alana eskisinden daha kullanışlı, içinde büyük bir opera salonunun da yer alacağı daha büyük bir bina yapılacağını açıkladı. Bu konuda çalışmaların sürdüğünü ve epey yol alındığını belirten Avcı, gelişmelerin yakın bir zamanda basınla da paylaşılacağını belirtti.

YILAN HİKAYESİNE DÖNDÜ
Bakan Avcı “O binadan hayır gelmeyeceği İstanbul Teknik Üniversitesi raporundan da belli. Rapor olmasa bile çıplak gözle görülüyor zaten. Cumhurbaşkanı da ilan etti zaten, orada İstanbul’a yakışan bir opera binasının yeniden projelendirilmesi ve yapılması gerekiyor” dedi.
İstanbul’daki AKM konusunun yılan hikayesine döndüğüne işaret eden Avcı, binanın 1946’da tiyatro olarak projelendirildiğini ve inşaatına başlandığını, 1956’da Bayındırlık Bakanlığının projeyi “kültür merkezi” olarak revize ettiğini, 1969’da İstanbul Kültür Sarayı adıyla hizmete açıldığını, bundan bir sene sonra da yangın çıktığını ve binanın kullanılamaz hale geldiğini anlattı.
Nabi Avcı, “Koruyamazsın, yıkamazsın, tadilat da yapamazsın” anlamında hukuki bir açmazın ortaya çıktığını belirterek, kültür merkezinin mevcut haliyle korunması sadece güçlendirme yapılmasına yönelik ihalenin gerçekleştirildiğini ama söküm işlemleri esnasında binanın ciddi tehlikeli durumda olduğunun tespit edildiğini söyledi.

DEVLET TİYATROLARI’NIN ÖZELLEŞTİRİLMESİ

Nabi Avcı’ya yemek sırasında ‘devlet opera, bale ve tiyatrolarının özelleştirilmesi’ konusunda önümüzdeki dönemde bir gelişme olup olmayacağı da soruldu. Avcı, bu konuda açıklama yapmaktan kaçınmasına rağmen, bakanlıkta bir çalışma yürütüldüğünü saklamaya gerek görmedi. Yeni yasa ve düzenlemelerin tiyatrocular ve sanatçılarla birlikte yürütülmesi gerektiğini düşünen Avcı, devletin tiyatro, opera ve bale alanındaki gelenek ve birikiminin saygıyla korunmasına özen gösterileceğini özellikle vurguladı. Sanatın devlet tarafından desteklenmesi gerektiğine inandığını dile getiren Avcı, “Devlet Tiyatroları olmasa, mesela Tanpınar’ın ‘Huzur’unu sahnede görmemiz belki hiç mümkün olmazdı” diye konuştu.

AVUSTURYALI ARKEOLOGLAR GERİ DÖNMEYEBİLİR

Bakan Avcı’ya, Avusturyaarkeologların Efes kazıları başta olmak üzere Türkiye’de sürdürdüğü çalışmaların iki ülke arasında yaşanan siyasi gerilim nedeniyle durdurulmasının ardından, önümüzdeki dönemde Efes’te nasıl bir yol izleneceği de soruldu. Avcı, kazı çalışmalarının bundan böyle sadece Türk arkeologlar tarafından sürdürülmesi yönünde bir karar alabileceklerini kaydetti.

GAZETE HABERTÜRK

YORUM YOK

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.