Kültür Günü’ne ziyaretçiler akın etti

0
77
SUTHOT’un Robert Boschsaal’da canlı müzikle yaptığı gösteri her yıl olduğu gibi bu yıl da çok büyük bir ilgi çekti.
+100%-

STUTTGART- Stuttgart Kültür Dairesi tarafından düzenlenen ve her yıl tekrarlanan ‘Uluslararası Kültürler Günü’ (Tag der Kulturen) Stuttgart’ta gerçekleşti.
Geçen yıllar gibi bu yıl da muhteşem etkinliklere sahne olan ve VHS’nin Rotebühlplatz’taki Treffpunkt binasında düzenlenen bu Uluslararası Kültürler Gün’ündeki etkinlikler, 3 ayrı salonda saat 11:00’de başlayıp saat 19:00’ya kadar yoğun bir şekilde devam etti.
Almanya’da yaşayan yabancılar tarafından kurulmuş 75 değişik Dernek bu etkinlere aktif olarak katıldı. Bu dernekler Türkiye, Meksika, Bengaldes, Cin, Paraguay, Kolombia, Amerika, Finlandiya, Vietnam, Küba, Domanik Cumhuriyeti, Peru, Endonezya, Iran, Malezya, Polonya, Rusya, Sırbistan, Tunus, Hırvatistan gibi bir çok ülkelerin Almanya’da yerleşik vatandaşları tarafından kurulmuş derneklerdi.

TÜRK DERNEKERİ DE KATILDI
Ülkemizle ilgili olarak şu derneklerin etkinliklere katıldığı görüldü: Deutsch-Türkisches Forum Stuttgart e.V., Kültür-und Sozialinitiative für Kinder und Jugendliche e.V., Türkischer Fruenverein e.V. ve Türkisches Volkstanzensemble Stuttgart (SUTHOT).
Etkinlikleri takip edenler, bir çok değişik ülkenin mutfağından çok değişik yemekleri ve içecekleri tatma olanağını da buldular. Hemen hemen katılan tüm Türk Derneklerince ziyaretçilere sunulan Türk mutfağından bir çok yiyecek ve içecek, katılanların büyük bir beğenisini kazandı.
Katılan Dernekler kendi ülkeleriyle ilgili olarak halk oyunları gösterisi, müzik konserleri, film ve dia gösterileri yaptılar. Etkinlikler bir çok ayrı salonda aynı anda gerçekleştirildi.
Etkinliklere ilgi oldukça fazlaydı. Binlerce ziyaretçinin takip ettiği etkinliklerin çeşitliliği ve kalitesi oldukça yüksekti.

SUTHOT’TAN MUHTEŞEM GÖSTERİLER
Almanya’nin en tanınmış ve en başarılı Türk Halk Oyunları Topluluklari’ndan Stuttgart Türk Halk Oyunları Topluluğu olan (Türkisches Volkstanzensemble Stuttgart ) SUTHOT’un Robert Boschsaal’da canlı müzikle yaptığı gösteri her yıl olduğu gibi bu yıl da çok büyük bir ilgi çekti.
Salonun tamamen dolu olduğu gözlenen gösterilerde Ahmet ETÇİ, Zafer PEHLİVAN ve Aykut DALGIÇ canlı olarak geleneksel müzik gösterisi sundular. Canlı müziğin eşliğinde SUTHOT’un Aydın Karacasu’lu Efesi Ali TOPÇU’nun yaptığı Zeybek Solo izleyicilerle ayakta alkışlandı. SUTHOT’un bayan oyuncuları da büyük ilgiyle izlenen ülkemizin Ege Bölgesinin kız oyunlarını sergilediler.
Yufka açılıp gözleme yapılan SUTHOT’un standı Alman seyircilerin adeta akınına uğradı. Almanlar misafirler, Türk cayiyla birlikte gözlemenin tadına bakmadan edemediler.
Stuttgart’taki Uluslararası Kültürler Günü, Stuttgart Kültür Dairesi tarafından her yıl Ekim ayı sonlarında veya Kasım ayı başlarında önceden belirlenen bir Pazar günü VHS’nin Rotebühlplatz’taki Treffpunkt binasında düzenleniyor.

YORUM YOK

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.