İstanbul’dan giden Bougatsa Kos Adası’nın lezzeti oldu

0
38
+100%-

ZAFER BAYKAL- TÜRKİYE TURİZM
KOS / YUNANİSTAN –
Yunanıstan’nın Kos Adası’nada yaşayanlar yıllardır ‘Aristo’nun Yeri’nde yapılan bir çeşit poğaça olan Bougatsa’nın tiryakisi olmuşlar. Her sabah kahvaltılarını Bougatsa ile tamamlıyorlar.

aristo’nun-yeri.jpgKos Adası’nın Kazuli Meydanı’ndaki küçük bir dükkan bu lezzeti 1892’den bu yana değişmeden sürdürüyor. Bir tadanın lezzetini unutmadığı bu sihirli yiyeceğin çıkış yeri ise İstanbul…

aristo’nun-yeri-001.jpg

aristo’nun-yeri-012.jpgKos Adası’nı İstanbul’un lezzetleri tadlandırıyor

Yunanistan’ın her tarafında yaygın olarak satılan, ancak Kos adasında 1800 yıllarından beri hiç değişmeyen tadı ile herkesin beğenisini kazanan Bougatsa, (Poğaça) İstanbullu rumların buluşudur.

aristo’nun-yeri-002.jpg
aristo’nun-yeri-003.jpgKOS ADASININ UĞRAK YERİ

Kos adasına adım latanların mutlaka uğradıkları ve 1892 den beri aynı yerde hizmet veren “Aristos’un Yeri”, küçük fakat sevimli bir dükkan. “Aristo’nun Yeri” her sabah saat 08.00’den öğlen 13.30’a kadar değişmeyen lezzeti ile Bougatsa sevenler ile dolup taşıyor.

aristo’nun-yeri-004.jpg100 YILLIK LEZZETİ KORUYORUZ

1952 senesinden beri Kos Adası’ndaki dükkanı işleten Nikos Kalymianarhsy usta “Lezzeti hiç bozmadan 100 senedir koruduk ve korumaya devam edeceğiz” dedi.
Güler yüzü ile senelerdir müşterilere hizmet veren şef Anastasia Konstadelia, “Aristos’un Yeri” olarak bilinen dükkanın, Kos adasına gelip Bougatsa yemek isteyen Türklerin uğrak yeri olduğunu söyledi.

aristo’nun-yeri-006.jpg

aristo’nun-yeri-008.jpgBOUGATSA NASIL MEŞHUR OLDU?

Bougatsa Türkiye’de satılan Poğaça’nın bir benzeridir. Peynirlisine Tyropita, ballı, pudra şekerli ve tarçınlısına ise Bougatsa deniyor.
İstanbul’lu Rumların buluşu olan Bougatsa, daha sonra Selanik ve Atina’ya yerleşen Rumlar tarafından, Yunanistan’ın her yerinde tanınmasına vesile oldu. En güzel Bougatsa’nın ise Selanikli ustalar tarafından yapıldığı söyleniyor.

aristo’nun-yeri-010.jpgBOUGATSA’NIN YAPILIŞI…

Bougatsa aslında birkaç kat yufkanın sarılması ile, ıspanaklı, peynirli. tatlı olarak yapılıyor ve Selanik Böreği diye tanınyor. Kos adasında yaşayanların vazgeçemediği Bougatsa ise gerçek poğaça hamurundan yapılıyor ve lezzetini ise el ile açılar yufkadan alıyor.

aristo’nun-yeri-015.jpgKos adasına gidenler mutlaka Kazuli Square 2 nolu adreste bulunan “Aristo’nun Yeri”ne uğrayıp Bougatsa (Poğaça) lezzetini tatmalılar.

aristo’nun-yeri-013.jpg

Kaynak: İstanbul’dan giden Bougatsa Kos Adası’nın lezzeti oldu

YORUM YOK

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.