IFRC Genel Kurulu Türkiye’de yapılıyor

0
118
Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık
+100%-

ANTALYA- Dünyanın en büyük insani yardım organizasyonu olan Uluslararası Kızılay-Kızılhaç Dernekleri Federasyonu Genel Kurulu Türkiye’de yapılacak. 190 ülkenin katılımıyla İnsani Yardımın yol haritası Antalya’da çıkarılıyor. Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, ‘Federasyonumuzun Genel Kurulu’nu Antalya’da yapacağız. 190 ülkeden 1.500’e yakın misafirimiz olacak. İnsani yardım alanında yapılmasını istediğimiz reformları misafirlerimizle ele alma fırsatı bulacağız’ diye konuştu. Genel Kurul 2017 Yılının Kasım ayında yapılacak.

Güvenlik endişesi yok
Cenevre’de yapılan toplantıda 2017’deki Genel Kurul’un Antalya’da yapılması kararının oybirliği ile alındığını belirten Dr. Kerem Kınık, ‘Kızılay-Kızılhaç Derneklerinden hiçbir üye Türkiye’ye ilişkin hiçbir çekince ortaya koymadı. Özellikle belirli çevreler tarafından Batı kamuoylarında yaratılmaya çalışılan ‘Türkiye güvenli bir ülke değil’ propagandasının da tutmadığı net bir şekilde ortaya çıktı. Tüm dünya, yani 190 ülke Antalya’da buluşacak olmanın heyecanını yaşadı’ diye konuştu.

‘İnsani yardımda reform şart’
Merkezi Cenevre’de bulunan Uluslararası Kızılay-Kızılhaç Dernekleri Federasyonu (IFRC), 191 üye ülke ile dünyanın en eski ve en büyük insani yardım teşkilatlarından biri olarak biliniyor. Kızılay, iki dönemdir Federasyon’un Yönetim Kurulu üyeliğini yapıyor. Genel Başkan Dr. Kerem Kınık, ‘Federasyonumuzun dünyada hızla artan insani acılara daha etkin müdahale edebilmesi için bir reform sürecinden geçmesi gerektiğini düşünüyoruz. Kızılay ve Kızılhaçların insani yardım sektöründe etkinliği ve kullandığı bütçelerin artırılması gerektiğini savunuyoruz ve Antalya’da yapılacak olan Genel Kurulumuzda bu yöndeki görüşlerimizi de paylaşma fırsatı bulacağız’ ifadelerini kullandı.

48 yılın ardından yeniden
Türkiye, Uluslararası Kızılay-Kızılhaç Hareketine 1868 yılında katıldı. Kızılhaç amblemiyle başlayan harekete ‘Kızılay’ı koyduran Türkiye, 1969 yılında yapılan 21. Genel Kurul’a da ev sahipliği yaptı. 2017 yılında Antalya’da yapılacak olan Genel Kurul ile Türkiye 48 yıl aradan sonra Hareket’in en büyük toplantısına ikinci kez ev sahipliği yapmış olacak. Genel Başkan Dr. Kerem Kınık, ‘Türkiye Kızılay Derneği bu hareketin en büyük aktörlerinden biridir. Hareketimiz üyesi olan 190 ülkeden bin 500’e yakın kişiyi Antalya’da ağırlamaktan memnuniyet duyacağız. Kızılay-Kızılhaç tarihinde bir sayfaya daha imza atacağız’ dedi.

Uluslararası Kızılhaç-Kızılay Dernekleri Federasyonu (IFRC) hakkında
Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonu (IFRC), hareket içinde bulunan 190 Kızılhaç ve Kızılay Derneği’nin koordinasyonunu sağlamakla görevli birliktir. 1919 yılında kurulan federasyonun merkezi Cenevre’dedir. Hükümetler dışı bağımsız bir kuruluş olan federasyon, 1963 yılında Uluslararası Kızılhaç Komitesi ile (ICRC) ile birlikte Nobel Barış Ödülü almıştır. 100milyon gönüllü üye tarafından desteklenir. Çalışmaları yedi temel ilke tarafından yönlendirilir

IFRC Genel Kurulu ise Federasyonun en yüksek karar alma organıdır. Her iki yılda bir toplanır ve üye ülkelerin ulusal derneklerinin katılımı ile bir sonraki dönemde hayata geçirilecek insani yardım politikalarını belirler.
Bir önceki toplantı 2015 yılında Cenevre’de yapılmış ve Federasyon Başkanlığına Japon Kızılhaçı Başkanı Tadateru Konoe getirilmişti. Türkiye’de aynı toplantıda yeniden Yönetim Kurulu üyeliğine seçilmişti.

YORUM YOK

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.