Gastronomi, Gıda Sanayine katkı sağlayacak

0
79
+100%-

GAZİANTEP- Gaziantep’in UNESCO’nun Gastronomi alanında “Yaratıcı Şehirler Ağına” dâhil olarak Türkiye’de bir ilke imza attığını belirten GTB Başkanı Ahmet Tiryakioğlu, Gastronominin, gıda sanayine de katkı sağlayacağını belirtti.
Gaziantep’in, sanayi, tarım ve ticarette yakaladığı başarı ivmesini Gastronomi alanında da tüm dünyaya yayacağına inandığını kaydeden Tiryakioğlu, özellikle gıda sanayinde büyük atılım göstererek sektörde Türkiye’nin başkenti konumuna geldiğini açıkladı.
Tarihi İpekyolu üzerinde binlerce yıl doğu ve batı kültürleri arasında bir kaynaşma ve buluşma noktası vazifesi gören Gaziantep’in halen bu evrensel değerlerin izlerini kent dokusunda yaşattığına dikkat çeken Tiryakioğlu, “Yemek kültürünü sadece mutfakta kullanılan ürünler ve geleneksel yapım şekli ile değerlendirmek eksik bir tanımlama olur. Gastronomi aynı topraklarda yaşamış birçok medeniyetin ve toplumun bu alandaki ilgi, bilgi, beceri ve damak tatlarının hep birlikte ortaya konulup harmanlanmasıyla oluşan bir kültür değeridir. Bu nedenle Gaziantep mutfağı içerisinde çeşitli kültürlerin eşsiz lezzetlerinin bir arada sunulduğu evrensel bir değer ve zenginlik kaynağı olarak kabul ediliyor ”dedi.
Gaziantep mutfağının uluslararası alanda haklı bir unvana sahip olduğuna dikkat çeken Tiryakioğlu, bu başarıda kültürel mirasın yanı sıra, bölgedeki tarımsal üretim çeşitliliği ve yemeğe lezzet katan hamaratlı ellerin katkısının da yadsınamayacak kadar büyük olduğunu dile getirdi.

Tarıma dayalı sanayide Başkent

Gaziantep’in gelişen gıda sanayisiyle gastronomi alanındaki beklenti çıtasını çok daha yukarılara çekecek potansiyele ve deneyime sahip olduğunu kaydeden Tiryakioğlu, açıklamalarını şöyle sürdürdü:
“Bereketli Hilal olarak adlandırılan coğrafyada yer alan Gaziantep, var olduğu bu topraklarda tarımsal zenginliklerin işlenmesi açısından her zaman bir üs ve cazibe merkezi olmuştur. Bugün tarımsal ürünlerin işlenmesi ve piyasaya sürülmesi noktasında Gaziantep tarıma dayalı sanayide Türkiye’nin başkenti konumunda yer almakta. Tarım kökenli makarna, bulgur, un ve antepfıstığı gibi ürünlerin büyük bir bölümü Gaziantep’te nihai ürün haline getirildikten sonra yurt içi ve yurt dışı piyasalara sürülmekte. Gaziantepli sanayiciler Konya’dan Mardin’e kadar uzanan birçok ilden aldıkları tarımsal ürünleri burada işleyerek gıda sanayine kazandırmaktadır.”

Gıda Sanayi geliştirilmeli

Gaziantep mutfağının temel taşlarını oluşturan tarım ürünlerinden daha fazla gelir elde edebilmenin en önemli yolunun tarıma dayalı sanayinin geliştirilmesinden geçtiğine vurgu yapan Tiryakioğlu, “Bir ülkenin mutfak çeşitliliği aynı zamanda o ülkenin tarım zenginliğiyle eş değer parametreler taşımaktadır. Ülke olarak 500 milyar dolar olan 2023 ihracat hedeflerimize ulaşıp dünyanın en güçlü 10 ekonomisi arasında yer almak istiyorsak bunun yolunun katma değeri yüksek ürün üretmekten ve tarıma dayalı sanayiden geçtiğini bilmemiz gerekiyor. Gaziantep un, makarna, bulgur ve bitkisel yağlar gibi çeşitli sektörlerde bu önemli atılımı gerçekleştirdi. Fakat bunu daha da ileriye taşıyabilmek ve arttırabilmek için elimizdeki farklı tarım ürünlerini de sanayiye taşımamız gerekiyor” ifadelerinde bulundu.

GTB Gıda Sanayi Projeleri

GTB’nin gıda sektöründe ekonomiye kazandırmayı planladığı projeler hakkında da açıklamalarda bulunan Tiryakioğlu, bu bağlamda bölgede ulusal anlamda top yekûn bir tarımsal kalkınma atağını başlatmak istediklerini dile getirdi.
Tiryakioğlu, “Milli ekonomiye ciddi katkılar sunacak, tarım anlayışımızı Avrupa standartlarına taşıyacak Et Borsası, Hububat Emtia Merkezi, Antepfıstığı Pilot İşleme Tesisi, Antepfıstığı Mükemmeliyet Merkezi ve Lisanlı Depoculuk gibi bölge tarımı için hayati önem arz eden projeleri yakın zaman içerisinde hizmete sunmak istiyoruz. Bulunduğu coğrafya itibariyle Türkiye’nin Ortadoğu ve Körfez ülkelerine açılan sınır kapısı konumunda olan Gazi şehrimiz geliştirilen bu projelerle tarımda dünyanın sayılı üs merkezlerinden biri haline gelecektir” dedi.

Bulgur Festivali

Gıda sanayinin gelişmesine yönelik çalışmaların yanı sıra Gaziantep Gastronomisine katkı sağlayacak tanıtıcı faaliyetler üzerinde de durduklarını kaydeden Tiryakioğlu, 2016 yılı içerisinde Gaziantep mutfağının değişmeyen lezzeti, Anadolu’nun sarı altını bulgurun tanıtımına yönelik geniş katılımlı ulusal bir festival düzenlediklerini de sözlerine ekledi.

YORUM YOK

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.