Erdoğan: Amerikan halkının tercihini hayra yormalıyız

0
81
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CNR EXPO Fuar Merkezi'nde
+100%-

ÖZKAN ALTINTAŞ-TÜRKİYE TURİZM
İSTANBUL-Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CNR EXPO Fuar Merkezi’nde düzenlenen MÜSİAD EXPO ve 20. Uluslararası İş Forumu Kongresi’nde Donald Trump’ın ABD Devlet Başkanı olması hakkında, “Amerika’da demokratlar iki dönemden sonra tekrar cumhuriyetçilere iktidarı devretti. Amerikan halkı böyle bir tercihi gerçekleştirdi. Bu tercihle birlikte, Amerika’da yeni bir dönem başlıyor. Temenni ederim ki, Amerikan halkının bu tercihi dünyaya gerek demokrasi, gerekse bölgemizdeki gelişmeler noktasında hayırlı adımların atılmasına vesile olur. Ben şahsım milletim adına Amerikan halkının bu tercihini hayra yormak ve başarılarla dolu bir gelecek temenni ediyorum” dedi.

<a href=
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CNR EXPO Fuar Merkezi'nde " width="1200" height="700" srcset="http://www.turizmmarket.net/wp-content/uploads/2016/11/musiad-acilis1.jpg 1200w, http://www.turizmmarket.net/wp-content/uploads/2016/11/musiad-acilis1-600x350.jpg 600w, http://www.turizmmarket.net/wp-content/uploads/2016/11/musiad-acilis1-300x175.jpg 300w, http://www.turizmmarket.net/wp-content/uploads/2016/11/musiad-acilis1-768x448.jpg 768w, http://www.turizmmarket.net/wp-content/uploads/2016/11/musiad-acilis1-1024x597.jpg 1024w, http://www.turizmmarket.net/wp-content/uploads/2016/11/musiad-acilis1-696x406.jpg 696w, http://www.turizmmarket.net/wp-content/uploads/2016/11/musiad-acilis1-1068x623.jpg 1068w, http://www.turizmmarket.net/wp-content/uploads/2016/11/musiad-acilis1-720x420.jpg 720w" sizes="(max-width: 1200px) 100vw, 1200px" /> Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CNR EXPO Fuar Merkezi’nde

Bu yıl 16’ncısı düzenlenen ve 4 gün sürecek olan MÜSİAD EXPO Fuarı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve çok sayıda önemli davetlinin katılımıyla kurdele kesilerek açıldı.

BÜYÜME ORANıMıZ YÜZDE 3,9 OLARAK GERÇEKLEŞTI
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, fuar için yurtdışından gelen misafirlere, Türkiye’ye güvendikleri inandıkları için teşekkür etti.
Edoğan daha sonra Türkiye’nin ekonomisi hakkında şunları söyledi:
“Türkiye geçtiğimiz 14 yılda özellikle ekonomi alanında gerçekten tarihi bir başarı ortaya koydu. Mesela 2003-2015 yılı arasındaki ortalama büyüme hızımız yüzde 4,7 olarak gerçekleşti. Geçtiğimiz üç yılda yaşadığımız onca badireye rağmen, büyüme rakamlarımız dünya ortalamasının çok üzerindeydi. İki seçim ve ciddi terör olayları yaşadığımız 2015 yılında yüzde 4 büyüme oranına ulaştık. Aynı yıl dünya ortalaması yüzde 3,1 iken, gelişmiş ülkelerin ve birkaç istisna dışındaki ülkelerin büyüme oranları yüzde 2’de kaldı. Bu yılın ilk yarısındaki büyüme oranımız da yüzde 3,9 olarak gerçekleşti.
Gerçek Türkiye’yi yatırımlara projelere bakarak görebilirsiniz. Sadece bu yıldan birkaç örnek vermek istiyorum. Bu yıl Türkiye 15 Temmuz’daki darbe girişiminin yanı sıra, çeşitli terör örgütlerinin eylemlerine maruz kaldı. PKK, PYD, DEAŞ, FETO, bütün bunların karşısında Türkiye dünya çapında projeleri de hizmete açtı.”

YATıRıM YAPAN HIÇ KIMSEYI MAĞDUR ETMEYECEĞIZ
Edoğan işadamlarına “Bu ülkenin kendisine güvenen inanan yatırım yapan hiç kimseyi hiçbir kurumu mahcup etmediğinden etmeyeceğinden emin olun” dedi.

HEPİMİZİN HEDEFİ AFRİKA’DIR
MÜSİAD’ın kendisine heef olarak Afrika ülkelerini seçmesinin doğru olduğunu belirten Erdoğan konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Yanılmıyorsunuz, doğru yoldasınız. Aynı kararlılıkta devam edin. Siyasette biz Afrika’yı biliyorsunuz 2015’te Afrika yılı ilan ettik, yoğunlaştık. O zaman 12 büyükelçiliğimiz vardı, şimdi 39 büyükelçiliğimiz var. Hedef, Afrika’nın tümüne büyükelçilik açmak. Bu yıl oraya yoğunlaşıyorum. Orayı ziyaret edeceğim, işadamlarımızla birlikte forumlar yapacağız. Oralarda da malum yapının oralardaki tahrikini ortadan kaldırmak suretiyle oraların inşası için MÜSİAD, Türkiye Cumhuriyeti hükümetiyle birlikte adımını atmalıdır.

BATıNıN GÖZÜNDE IKINCI SıNıF OLMAKTAN KURTULAMAZSıNıZ
Kardeşlerim maalesef batının doğuya bakışını hala oryantalizm anlayışı belirliyor. Batılıların önemli bir kısmı için, doğulu demek geri fikirlerin kapalı düşüncelerin temsilcisi demektir. İnsanlığın en eski kültürlerine beşiklik yapmış doğunun beklentilerinin bu anlayışın değerler skalasında hiçbir değeri yoktur. Ne yaparsanız yapın, ekonomik kültürel olarak ne kadar ileri giderseniz gidin, batının gözünde ikinci sınıf olmaktan kurtulamazsınız. Biz bu gerçeği, yarım asırdır, devam ettiğimiz AB sürecinde gördük.

BUMERANG GİBİ SİZİ VURACAKTIR
Görmüyor musunuz son zamanlarda olanları? Bu ülkenin içinde yaşayan Kandil’deki teröristlerin, PKK’nın parlamentodaki uzantılarına yönelik yargımızın attığı bir adım var. Burada dokunulmazlıklar kalktı mı? Kalktı. Sadece onların değil diğer siyasi partilerden de bir çoğunun kalktı. Yargı üzerine düşen görevini yapıyor. Yargı görevini yaparken, bunların bir kısmı kaçıp batıya gitti mi? Avrupa’ya gitti mi? Ve Buradan kaçıp giden teröristlere kim kapısını açıyor? Bakıyorsunuz, batının yöneticileri, cumhurbaşkanları, başbakanları, bakanları kapı açıyor. Acaba Türkiye batının teröristlerine kapısını açacak olsa acaba bunların duruşu nasıl olurdu? Ben bunu merak ediyorum. Bu bumerang gibi sizi vuracaktır ve çok kötü vuracaktır. Böyle sakat bir anlayış olabilir mi? Buna evet demek mümkün mü? Bu iki yüzlülüğün ta kendisidir. Dürüst olun dürüst.

“HADİ BİR AN ÖNCE GÖZDEN GEÇİRİN”
Bir çok ülke için önemsenmeyen şartlar, konu Türkiye olunca vazgeçilmez hale geliyor. Bunun son örneğini, vize muafiyeti görüşmelerinde yaşandı. Utanmadan sıkılmadan kalkmış ne diyorlar? “Türkiye’nin AB sürecini gözden geçirmeliyiz…”
Geç kaldınız ya. Hadi bir an önce gözden geçirin. Ama gözden geçirdiğiniz zaman ertelemeyin nihai kararınızı verin. Eğer Türkiye terörle haysiyetli mücadele ediyor diye, siz AB müzakereleri konusunda gözden geçirecekseniz geç kaldınız. Biz terörle mücadeleyi sonuna kadar vereceğiz.

“KİMSİN SEN YA”
Biz yüzlerce binlerce şehit verdik. Onlar böyle ölüm hadiseleriyle karşı karşıya kalmadılar. Biz bunu görmezden gelemeyiz. Biz kapıları açtık, gelin dedik ne yapacaksanız siyasette yapın. Anladılar mı bunu, anlamadılar? Adamlar parlamentoya girdi devlete meydan okuyor ya… Sen diyor “beni sorguya çağıramazsın” Kimsin sen ya? Dokunulmazlığın kaldırılmış, elbette yargı seni sorgulayacak.

“GELSİN ONLAR SİZİ KURTARSIN”
Bizim arkamızda PKK var dediniz, PYD var dediniz, YPG var dediniz. E gelsin onlar sizi kurtarsın. Bizim arkamızda terör örgütleri yok, bizim arkamızda hak var halk var farkımız bu. Kendileri terörle mücadelede her adımı atar, TürkiyE’nin terörle mücadele hakkını engellemeye çalışıyorlar.
AB ile müzakere içinde olduğumuz yarım asırlık süre boyunca, Türkiye’nin sabır taşı test edilmiştir. Bugün aynı tavrı, mülteciler ve göçmen krizinde yaşıyoruz. Şimdi de niye erteliyorlarmış biliyor musunuz? 3 milyon mülteci var ya Türkiye’de, ya diyor bu sorun var şu anda, onlar kapıları açarsa bu üç milyon mülteciyi nereye koyacağız… Şimdi dertleri sıkıntıları bu. Ondan dolayı nihai noktayı koyamıyorlar.

NAZİ BENZETMESİ YAPIYORLAR”
Biz şunu da biliyoruz, hangi ülke bu teröristlere silah veriyor, bunları biliyoruz. Hepsinin adresi bizde şu anda biliniyor. Son günlerde bize güya insan hakları ve demokrasi dersi veren batılı vicdan, yıllardır Akdeniz’in ve Ege’nin karanlık sularında yitip giden insanlar için bir damla gözyaşı döktü mü? Avrupa’ya ulaşmış olup da her türlü incitici tavra maruz kalan göçmenler için harekete geçmeyenler, bize karşı aslan kesildiler. Utanmadan arlanmadan ellerinden damlayan kana aldırmadan nasırlaşmış yüreklerini görmeden bize Nazi benzetmesi yapıyorlar. Varsa yoksa, Nazi tam kendisi sizsiniz. Hatta daha da ileri gidip, hiç yüzleri kızarmadan, siyasi sığınmacı altında kim gelirse bağırlarına basacaklarını ifade ediyorlar.
Nazi zihniyeti doğuda değil batıda ortaya çıkmış ve felaketlere yol açmış bir zihniyettir. İnsanların inançlar veya kökenleri sebebiyle toplu şekilde katledilmeleri fikrinin kaynağı doğu değil batıdır. Onların kovduğu kesimlere bizim ecdadımız sahip çıkıp, hayatlarını kurtarmıştır. Avrupa’da Neo Nazi hortlamışken, Türkiye’ye Nazi benzetmesi yapmak ancak bir hezeyanın eseri olabilir.

“NEDEN KAPILARI KAPATIYORSUNUZ”
Madem Avrupa’da birileri kim gelirse kucak açmaya hazırız diyor, gelin hayırlı bir iş yapın. Siyasi sığınmacı adı altında, teröristleri değil, Suriyeli mazlumlara Afrikalı mağdurlara kucağınızı açın. İmkanlarınız teröristlere dahi sahip çıkacak kadar genişse, neden mültecilerinize kapılarınızı kapatıyorsunuz? Madem ülkelerinize birilerini kabul edecekseniz, teröristleri değil terör mağdurlarını kabul edin.

“TERÖRİST YARDAKÇILARINI SARAYLARINDA AĞIRLIYORLAR
Tabii biz bunların asıl niyetlerini biliyoruz. Mazlumların dramlarını umursamadıklarını biliyoruz. Dertleri Türkiye’nin başını ağrıtmak. Terörist yardakçılarını saraylarında ağırlamalarının başka bir izahı yoktur. Kendi ülkesinde sağa sola hırlayan terörist yardakçıları, Avrupa’daki saraylarda süklüm püklüm ağırlanmaktan gurur duyuyorlar herhâlde. Biz bunları yüzlerine vurunca da hemen rahatsız oluyorlar.
Bizi eleştiren çehreler, Türkiye’de PKK’lı teröristler tarafından, 800’e yakın güvenlik görevlimizi, 300 sivil vatandaşımızı hiç görmezler. Utanın ya, sabah namazına giderken şehit edilen imamla, 15 ton bombayla parçalara ayrılan kürt kardeşlerimle, 15 yaşındaki Yasin Börü ile hiç empati kurmazlar. Çocukların gözlerinin önünde öldürülen siyasetçileri asla gündemlerine almazlar.
BM genel kurulunda defaatle dünya beşten büyüktür dedik ve 196 ülkenin yaşadığı bu dünyada dedik ki 196 ülkenin kaderini bir ülkenin iki dudakları arasına mahkum edemezsiniz.
Fakat bunlar tabii istemiyorlar. Yakaladıkları bu fırsatı kolay kolay teperler mi? Tepmezler. Olur ya insafa gelirler, 20 üye ülkenin 20’si de daimi olacak. İki yıl yönetimde kalacaklar. İki yıl sonra, bunların 10’u değişir 10’nu kalır. Bu şekilde 10-10 değişmek, böyle bir süreç devam ettirilebilir. “

Save

Save

YORUM YOK

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.