Dev holdingin CEO’su: 2017 zor geçecek

0
94
Zorlu Holding CEO'su Ömer Yüngül,
+100%-

İSTANBUL- “2017 senesi zor geçebilir. Sıkıntıların uzantısı olacak. Çünkü paritelerde dalgalanmalar olacaktır yine..Biz dibi gördük ve çıkış başladı diyebiliriz”
Zorlu Holding CEO’su Ömer Yüngül, Bloomberg TV’de Arzu Maliki’nin Üst Düzey programına konuk oldu. Yüngül, piyasalar ve gündeme ilişkin önemli açıklamalar yaptı…

Trump’ın ABD Başkanı seçilmesini nasıl değerlendirirsiniz?

Ben fazla birşeyin değişeceğini zannetmiyorum. Sonuçta herşey sisteme göre yönetiliyor. Herkesin ortak yönü Üretimi ve İş Gücünü artırmak.

Türkiye’nin 2016 büyümesi hedefe ulaşacak mı? Türkiye nasıl büyüyor?

Bence Türkiye’nin 3-3.5 büyümesi bu ortamda iyi diyebiliriz. Çoğu ülke bunu bile başaramıyor. Ama daha fazla olmalı, büyüme yüzde 2’nin altı olduğu zaman mesela bir kriz habercisi oluyor. Bizim makro rakamlarımızda çoğu ülkeye göre iyi bir yerde. İhracatta da parite bizim aleyhimize işledi.

Zorlu Holding CEO'su  Ömer Yüngül,
Zorlu Holding CEO’su Ömer Yüngül,

Size göre 2017 daha iyi bir yıl olacak mı?

2017 senesi zor geçebilir. Skıntıların uzantısı olacak. Paritelerde dalgalanmalar olacaktır yine. Biz dibi gördük ve çıkış başladı diyebiliriz. Gerekli reformları yaparsak, 2018-2019’u daha iyi yani büyümede 5’lerin üzerini yakalayacağımızı düşünüyorum.

Zorlu CEO’su Yüngül: Türkiye’ye bakışta eskiye göre farklılık var

2016 Zorlu Holding için nasıl geçti?

Şirket olarak hedefimiz Türkiye’nin büyümesinin hep 10 puan üstünde büyümek, bu senede gerçekleştiriyoruz bu büyümeyi. Gelecek seneninde bütçesini yapıyoruz ve Zorlu Grubu olarak 500 milyon doların üzerinde yatırım yapacağız ve artırabiliriz.

Önümüzdeki dönem hangi sektörlere yatırımlarda ağırlık vermeyi planlıyorsunuz?

Tekstilde 30-40 milyon dolarlık bir yatırımımız var önümüzde, özellikle teknik tekstile Batı pazarı başta olmak üzere çok önem veriyoruz. Tekstilde hedefimiz dünyada en çok patent sahibi olan firma ünvanını almak.

Vestel tarafında iyileştirme yatırımlarımız var, çamaşır makinası ve kurutma makinası yatırımlarımız olacak Manisa’da yaklaşık 100 milyon dolarlık bir yatırım olacak.

Cep telefonu yatırımlarımız var ve bu bizim için çok önemli, 2020 yılında 40 milyon tane üretmeyi planlıyoruz. Bu sene satışta aylık 150 binlere yaklaşıyoruz. Cep telefonunda yurtdışı ihracata da başladık.

Zorlu, hangi ülkede santral yatırımı planlıyor

Enerjide hedefleriniz neler?

Güneş enerjisine 2 senedir odaklıyız ve Aralık’ta da ihaleye hazırlanıyoruz. Güneşte 2018’de ürünler çıkmaya başlar. Osmaniye’de bir rüzgar santrali devreye girdi, jeotermalde 2023’e kadar her sene 50 megawatt ekleme olacak, bu bizim en temel işimiz.

Baktığınızda her sene bir 200 milyon dolar enerjiye yatırım yapmışız. Son 8-9 yılda da 2 milyar dolar yatırım yapmışız.

Madencilik yatırımlarımız vardı, nikel konsantre üretimine başladık. Zor bir üretim bu ve şu anda yüzde 80 kapasiteye ulaştık şimdi de tefsi yatırımına gireceğiz. Ve şu anda daha katma değerli ürünlerin üretimine nasıl geçeriz onun çalışmalarını yapıyoruz.Ocak sonunda tam kapasiteye geçiyoruz.

2017-18 yılında toplam 300 milyon dolar yatırım yapacağız sadece madende.

Enerjinin depolanması için de bir pil yatırımı düşünüyoruz. Bu da milyar dolarlık bir yatırım. 2 senedir büyük firmalarla Türkiye’de ortak yatırım nasıl yaparız Holding olarak görüşüyoruz.

Zorlu’dan 500 milyon dolarlık dev satın alma hamlesi

Siz Osmangazi Elektrik ile Dağıtım işine de girdiniz..Burda hedefler neler Dağıtımda başka planlarınız var mı?

Şu anda tam olmadı incelemeler devam ediyor. Yani prosedür süresindeyiz. Orda da Elektrik Dağıtımını bir araç olarak kullanıp, değişik iş türevleri üretmek istiyoruz.

İki bölgede gaz dağıtımı işimiz var Gaziantep ve Trakya bölgesinde, burda iyi yerlere geldik,iyi de idare ediyoruz.

Düşük faiz trendi ne kadar sektörlere yansıyor?

Cevap: Borçlanırken çok yüksek yani yüzde 6’larda, yurtdışında bu yüzde 1-2’lerde, burda sayın Cumhurbaşkanı haklı. Merkez Bankasıda buraya kadar iyi idare ettiğini düşünüyorum.
Dünyada nereye gitsek diye düşünen bir para var ve burda sadece Devletten beklememek lazım bizim de Türk şirketlerinin de katkıda bulunması lazım. Türk şirketleri olarak yabancı ortaklıkları geliştirmemiz lazım, yani illa faizler düşsün yabancı gelsin değil, sizin kuvvetli olduğunuz yerlerde ortaklıklar Ülkeye katkı yapmanız lazım.

YORUM YOK

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.