Burçak Baharat’tan yeni yatırımlar

0
139
+100%-

GAZİANTEP- Baharat başta olmak üzere pasta, içecek ve endüstriyel gruplar olmak üzere dört ana alanda üretim gerçekleştiren Burçak, baharat alanındaki yatırımı için toplamda 2 milyon TL’lik yatırım bütçesi ayırdı.
Toptan gıda işi ile başladıkları işlerinde bugün baharat sektörünün önemli oyuncuları arasında yer almalarını Burçak Baharatları Yönetim Kurulu Başkanı Veli Ekinci şöyle anlattı; “20 yıldır baharat sektöründeyiz. Daha önce toptan gıda ile uğraşıyorduk. Aile şirketi olarak faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Baharat grubu olarak, kırmızı biberden naneye, sumaktan kekike, kimyondan çörek otuna baharatın ana ürünlerinin tamamı bünyemizde mevcut. Ayrıca ithal ürünlerden tarçın, karabiber, hindistan cevizinin yanı sıra bölgemizde yetişen kimyon, kişniş ve kendimize has ürettiğimiz köfte baharatlarımızı işleyerek tüketiciye sunmaktayız. Pasta Grubunda pudingler, krem şantiler, kabartma tozu, vanilya, nişasta grupları, pudra şekerleri, kakao var. İçecek gruplarında Türk kahvesi, menengiç kahvesi, çözünebilir kahve ve aromalı içecekler bulunuyor. Baharat alanındaki tüm çeşitlerimizi endüstriyel olarak ekonomik paketlerde satışa sunuyoruz. Bu alanda da oldukça iddialıyız. Yaklaşık 200’ün üzerinde ürün çeşidimiz var. ISO 22000 ve ISO 9001 sertifikalarına sahibiz. 5 grdan 5 kilograma kadar ürün paketleyebiliyoruz.”

5490Güney Afrika’ya odaklandık”

Üretimlerinin yüzde 20’sini ihracatla yüzde 80’ini iç piyasada değerlendirdiklerini aktaran Ekinci, “Güneydoğu Anadolu Bölgesi ve İç Anadolu Bölgesi ağırlıklı olmak üzere Türkiye geneli çalışıyoruz. İç piyasada toptancılar ağıyla satışlarımızı gerçekleştiriyoruz. Yurt dışında Almanya, İngiltere ve Irak’ta satışlarımız var. Son dönemde hedef pazarlarımız arasında olan Güney Afrika üzerine yoğunlaştık. Bu pazarla ilgili geçtiğimiz ay önemli bir gıda fuarında katılımcı olarak yer aldık. Yeni pazar araştırmalarımız sürekli var. İç piyasada zaten bilinen ve beğenilen bir markayız. Yine yurt içi satışlarımızı artırmayla ilgili de çalışmalarımız var. İç piyasadaki fuarlara da katılım sağlıyoruz. Eylül ayında İstanbul’daki gıda fuarında da yer aldık” dedi.

“2 milyonluk TL’lik yatırım”

Yatırım planları hakkında konuşan Ekinci, “Kırmızı pul biberimizi fason olarak ürettiriyorduk. Şimdi kendimiz üretmek için harekete geçtik. Hedefimiz yıllık 500 tonluk satışımızı 1000 tona yükseltmek. Bunun yanında sumak ve naneyi de kendi bünyemizde üretmeyi planlıyoruz. Bu yeni çalışmalarımız dahilinde makine ve ek tesisle birlikte ayırdığımız bütçe 2 milyon TL’yi bulacak” diye konuştu.
Orta vadede kırmızıbiber üzerine önemli bir yatırım planlarının olduğunu anlatan Ekinci, ürün çeşitliliğine yönelik fizibilite çalışmalarının devam ettiğini söyledi.
Ekinci, ileriye yönelik hedeflerini şu şekilde özetledi; “Gaziantep kırmızı pul biberinin merkezi. Gaziantep’te kırmızı biberin yetiştiği yer İslahiye ilçemiz. Bu bölgedeki OSB ‘den bir yer aldık. Direkt biberi kendimiz üretmeyi planlıyoruz. Bu konuya çok önem veriyoruz. Çok uzatmadan da bu düşüncemizi hayata geçireceğimizi düşünüyorum. Diğer taraftan bizim sektörde ürün çeşitliliği sınır tanımıyor. Bizde sürekli olarak araştırmalar yapıyoruz. Örneğin içecek gruplarında üçü bir arada, capuccino, sıcak çikolata gibi ürünlerin üretimini yapabiliriz. İçecek gruplarından değişik aromaların üretimini ileride düşünebiliriz. Bu konularda çalışan uzman bir ekibimiz var. Bu ekibimizi iş hacmimiz arttıkça genişletmeyi düşünüyoruz.”
Sektör sorunlarına değinen Ekinci, “Marketlerle çalışmayı tercih etmiyoruz. Nedenine gelince raf bedellerinin çok yüksek olması.Bu bedelleri ürüne yansıttığımızda tüketiciye pahalı ürün sunmuş olacağız. Bu sebeple marketlerde olmayı tercih etmiyoruz. Şu an sektördeki en büyük sorun Tarım Bakanlığının ambalajlarla ilgili tebliğini sürekli değiştirmesi. Bu alanda bir standart oluşturulmalı. Diğer taraftan sektörde kayıt dışı üretim çok fazla. Bu şekilde bizim gibi büyük ölçekte her şeyi kayıtlı olan firmalar rekabet etmekte zorlanıyor. Denetimlerin artırılması gerektiğini düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Save

YORUM YOK

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.