Atalay : İflaslar artacak bankalar otel sahibi olacak

0
80
+100%-

SAPANCA- Aralarında Richmond Nua Sapanca’nın da bulunduğu Richmond International’ın Genel Koordinatörü Ümit Yaşar Atalay, turizm sektöründeki son durum ile ilgili ilginç değerlendirme ve iddialarda bulundu.
Dünya gazetesinden Aysel Yücel’e konuşan Atalay, sektör olarak krizlere çok alışık olduklarını ancak bu krizin çok daha farklı olduğunu ifade ederek, otellerin çoğunluğunun zararda olduğunu, önemli bir kısmının da iflasın eşiğine geldiğini ileri sürdü.

Atalay, “Hem İstanbul’da hem Güney’de oteller çok büyük sıkıntı yaşıyor. Sektör daha önce de krizler yaşadı ancak o zaman belli pazarlarda kriz yaşanıyordu. Avrupa pazarında kriz yaşansa diğer pazarlar açığı kapatıyordu, ama sıfırlanmıyordu. Şimdi olay başka boyutta. İkinci pazar konumuna gelen Rusya’da sıkıntı yaşandı. Avrupa aslında son 5 senedir ciddi sıkıntıda. Fakat bu son yaşanan olaylarla beraber orada inanılmaz düşüşler oldu. Kültür turizmi neredeyse sıfırlandı. Genel olarak baktığımızda iç pazar ağırlıklı çalışan oteller haricinde hemen hemen hepsi şu anda ciddi sıkıntıda. İlk 8 ayda gelen turist sayısında yüzde 30’dan fazla düşüş var. İstanbul’da bazı otellerde oda fiyatlan yüzde 70’e kadar düştü. Doluluklardaki düşüş yüzde 40’ları buluyor bazılarında. İran alternatif pazar olarak artmıştı. Oradan da sıfırlandı” dedi.

Atalay, “Birçok otel iflasın eşiğinde. İşletmeciler kredi borçlarını ödeyemediği için otellerini bankalara kaptırma tehlikesi yaşıyor. Bu hem işletmeciler için kötü hem de bankacılar için. Banka hiçbir şekilde bilmediği bir işi alıyor. Turizmi, otel işletmeciliğini sektörü bilmediği için de başka birine satmaya çalışıyor. Daha kar eden banka duymadım. Banka alacağını kurtarmak için bir yük olarak oteli alıyor ancak onu da değerli hale getirmek kolay değil. Onlar da bu işin kolay olmadığını bildikleri için istemiyorlar aslında ve işletmelerin ayakta kalmasını istiyorlar. Alırsak daha zarar edeceğiz diye düşünüyorlar ama bıçak kemiğe dayandı” şeklinde konuştu.

‘DERDİMİZ KÂRLILIK DEĞİL, AYAKTA KALMAK’

Bundan iki yıl öncesine kadar sektörün, istihdam kalifiye eleman ve karlılığı artırmak gibi dertleri varken şimdi ise tek kaygılarının ayakta kalmak olduğunu vurgulayan Atalay, “Bütün umudumuz 2017’de. Ancak yeniden karlı günlerimize dönmek kolay olmayacak. İstikrar sağlanır, insanlar buraya geldiklerinde güvende olduklarını hissederse sektör hızlı toparlanır. Ancak bu dönemde diğer ülkelere kaptırdığımız turisti geri almak çok kolay olamayacak. Bu zaman alacak. Bu nedenle 2017’de sıkıntılar bitse de kar yapmak kolay olmayacak. 2017’de istikrar sağlanırsa en azından ayakta kalanlar ayakta kalmaya devam edecek. Sektörde birçok işletme 2016’da olduğu gibi 2017’yi de kaldıramayacak durumda. Bunu sürdüremeyecek çok sayıda firma var” dedi. Rus pazarında caharterlerin başladığını hatırlatan Atalay, ancak ikinci pazar konumundaki Rusya’nın da sektörü kurtarmaya yetmeyeceğini çünkü kriz öncesi dönemde yapılan büyük yatırımlar nedeniyle sektörde büyük bir arz fazlası oluştuğuna dikkat çekti.

SEKTÖRÜN KURTULUŞU KÜLTÜR TURİZMİNDE

İstanbul için çok önemli olan kongre turizminin de güvenlik sorunları nedeniyle durma noktasına geldiğini dile getiren Atalay, “İki ileri bir geri gitmeseydik İstanbul kongre turizminde lider konumda olabilirdi. Bu potansiyele sahip aslında” dedi. Sektörün kurtuluşunun kültür turizminde olduğuna vurgu yapan Atalay, bu konuda ise şunları belirtti: “Türkiye aslında kültür turizmi açısından çok büyük bir potansiyele sahip. Anadolu’dan İstanbul’a nereye elinizi atsanız tarih fışkırıyor. Anca bu noktada doğru tanıtım ve pazarlama çok önemli bu konuda eksik kaldık. Bunu geliştirmeliyiz. Devletin de kültür turizmini desteklemesi gerektiğini düşünüyoruz. Kültür turizmi için gelen turist ‘her şey dahil’ tatile göre çok daha fazla harcama yapıyor. Eşya satın alıyor, farklı mekanlarda harcama yapıyor.”

Devletin sektöre desteğini artırması gerektiğinin altını çizen Atalay, “ Artık sektörün ülkenin çok önemli bir gelir kaynağı politikası altında yönetilmesi gerekiyor. Belli bir komitenin kısa, orta ve uzun vadede sadece bu konuya odaklanarak sektör önderleriyle beraber kol kola çalışıyor olması lazım. Sektörün bir bakanlığı yok. Mutlaka olması gerekiyor” dedi.

RİCHMOND YURTDIŞINA AÇILMAK İÇİN YER ARAŞTIRIYOR

Sahibinden.com’un yanı sıra Capitol Alışveriş Merkezi’nde yüzde 50 ortaklığı bulunan Aksoy Grup’a bağlı Richmond International krize rağmen yeni yatırım fırsatlarını değerlendiriyor. Yurtdışına açılma planları yapan şirket bu konuda Berlin başta olmak üzere Avrupa’daki araştırmalarını sürdürüyor.

Richmond International Genel Koordinatörü Ümit Yaşar Atalay, “Yurtdışında yatırım konusunda arayışlarımız sürüyor. Bu konuda önceliğimiz Berlin. Ancak henüz beklentilerimizi karşılayacak bir otel ya da bir yatırım fırsatı henüz karşımıza çıkmadı. Uygun fırsat bulduğumuzda yurtdışına açılacağız. Biz grup olarak sektördeki sıkıntılar azaldığında, işler toparlandığında hemen tepki verecek ve yatırımı hızlandırabilecek bir konumdayız. Doğru yerde istediğimiz fiyatı bulursak iç pazarda da yeni yatırıma açığız” diye konuştu.

Richmond International şu anda Taksim, Sapanca, Efes ve Pamukkale’de olmak üzere toplam 4 otelle hizmet veriyor.

YORUM YOK

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.