Antepsan Baklava şubeleşerek büyüyor

0
153
+100%-

Asıl meslekleri olan Kuruyemişçilik yaparken baklavacılık alanına yatırım yaptıklarını söyleyen baklava/" >Antepsan Baklava firması ortaklarından Murat Bakır, baklava üretimine başlamadan önce 4 ay boyunca test ürünleri yaptıklarını söyledi.
Bu 4 aylık süreçte aşçı ve gurmelere tattırdıkları baklavalarının tam not almasından sonra seri üretime başladıklarının bilgisini veren Murat Bakır, “Firma olarak yeniyiz ama üretimde yer alan ekibimiz 30 yıldır bu sektörün içinde olan kişilerden oluşuyor. 1000 metrekarelik üretim merkezimizde çalışan sayısı mevsimsel olarak değişiklik gösteriyor” dedi.

Ürünlerini Türkiye’nin her tarafına gönderdiklerini aktaran Bakır, ihracatta ise ağırlıklı olarak Ortadoğu ülkelerine çalıştıklarını kaydederek şunları söyledi: “Çok yakın bir gelecekte Amerika’ya açılmak istiyoruz. Şu anda üretimimizin yüzde 15’ini ihraç ediyoruz ama özellikle Amerika devreye girdikten sonra bu ihracat rakamını yüzde 50’ye çıkararak ciromuzun yarısının ihracat, yarısının ise yurt içinden olmasını hedefliyoruz.”
Özellikle Dubai’de aranan bir marka olduklarını açıklayan Murat Bakır, Organize Sanayi Sitesi’nde yeni bir fabrika açacaklarını ve günlük kapasiteyi 5 katına çıkaracaklarını belirtti.

Bu yıl ve sonraki her yıl en az yüzde 50 büyüme hedeflediklerini dile getiren Bakır şöyle devam etti: “Bizim her sene büyüme hedefimiz yüzde 50’dir. Sürekli yeni satış noktaları kazanmak için ziyaretlerde bulunuyoruz, otellerle görüşüyoruz, memleketimize gelen turistler de her geçen gün bizi tercih etmeye başladı. Bunun en büyük nedeni bizim bu işte fark yaratıyor olmamızdır. Çünkü biz baklava üretirken tamamen doğal ürünler kullanıyoruz. Tatlandırıcı ve glikoz asla kullanmıyoruz. Tamamen şeker pancarından üretilen şekeri tercih ediyoruz. Bizim amacımız tatlı yapmak ama en sağlıklısını yapmak. Müşterinin bizi tercih etmesinin sebebi doğallıktan yana olmamız. Bizim işimizin hilesi çok fazla. Mesela kalitesiz fıstık, kalitesiz sadeyağ, gerçek şeker yerine glikoz kullanılması gibi. Sonuçta baklava Gaziantep’in simgesi olmuş durumda. Daha fazla kar yapmak için kalitesiz ürün kullanmak Gaziantep’e zarar verecektir. Glikozu ikinci kalite baklava üreten firmaların tamamı kullanıyor, birinci kalite baklava üreten bazı firmalar da glikoz kullanıyor. Bu laboratuar ortamında analize gittiğinde ortaya çıkıyor. Bizim bu konuda her zaman içimiz rahat. Kesinlikle ürünlerimizde glikoz kullanmıyoruz. Ayrıca kullandığımız fıstıkları da kanserojen madde var mı diye teste sokuyoruz” ifadelerini kullandı.

Antep Baklavası adı altında kalitesiz ürün yapıyorlar

Sektör olarak en büyük sorunlardan birisinin de özellikle başka şehirlerde Antep baklavası adı altında kalitesiz ürün yapıldığını söyleyen Bakır, bu durumun gerçek Antep baklavası üreten firmaların imajına zarar verdiğini kaydetti.
Gaziantep’in UNESCO tarafından Gastronomi kenti ilan edilmesinin gerçek Antep baklavasının tanıtımına olumlu katkı yaptığını aktaran Murat Bakır sektörel sorunlarını ise şöyle anlattı:
“Baklavanın fiyatını etkileyen en önemli iki girdi olan fıstık ve sadeyağ fiyatlarının yüksekliği de sektörümüz sorunlarından. Ayrıca sektörümüzde işçi fiyatları çok yüksek çünkü yeni nesilde bu iş alanında yetişen eleman yok. Sektörde çok fazla kalifiye eleman olmaması kalifiye elemanların değerini artırıyor. Yeni nesil çok tercih etmiyor baklavacılığı. Çünkü çok yorucu ve çok emek isteyen bir iş. Elimizden geldiği kadar yeni nesilden elemanlar yetiştirmeye çalışıyoruz. Bu sorunu çözmek için belediyeler tarafından kurslar açılabilir baklavacılık özendirilebilir, bu alanda teşvik verilirse bu meslek de ölmez. Devletimizden bu konuda yardım bekliyoruz teşvik anlamında. Bütün illerin yöresel ürünlerine yönelik bir teşvik çalışması yapılmalı, KDV oranlarını düşürülmesi, SSK primlerinin düşürülmesi gibi beklentilerimiz var. Mali açıdan desteklenirsek çok daha güçlü oluruz. Özellikle ihracat konusunda destekleme olmasını istiyoruz. Reklam konusunda destek bekliyoruz. Bizim gibi bu sektörde yeni olan firmalara daha çok destek verilmesi konusunda taleplerimiz var.”

YORUM YOK

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.