Antalya’ya Hızlı Tren Projesi 2017’de

0
65
Artamya'ya Hızlı Tren Projesi
+100%-

ANTALYA- Antalya hızlı tren hayaline iki koldan koşuyor. Kenti Eskişehir ve Kayseri üzerinden hızlı tren ağına bağlayacak iki yatırımın etüt projeleri 2017’de tamamlanıyor.
Antalya’nın 100 yıllık demiryolu rüyası gerçek oluyor. Hem de iki koldan… Eskişehir ve Kayseri üzerinden Antalya’yı hızlı tren ağına bağlayacak iki yatırımın etüt projeleri 2017’de tamamlanıyor. Her iki projeye de 2015 yılında başlanmıştı. Proje ihalelerine bütün olarak değil etap etap çıkıldığı öğrenildi. Güzergahlar, saatte 200 kilometre hıza uygun çift hatlı, elektrikli ve sinyalli olarak planlanıyor.

İHALELERDE SON DURUM

Antalya’yı İstanbul ile bağlayacak olan Antalya-Eskişehir hattında, iki etapta ihaleler yapıldı. Bir etapta ise ihale karar aşamasında… Eskişehir-Afyonkarahisar etabında ihaleyi kazanan firma ile 18 Nisan 2016’da sözleşme imzalanırken, bu etapta projelendirme çalışmalarına başlandı. Afyonkarahisar- Burdur kesiminde ise 26 Temmuz 2016’da teknik ve mali teklifler alınırken, ihalenin karar aşamasında olduğu öğrenildi.

İSTANBUL ANTALYA 4 SAAT

Burdur-Antalya kesiminde ise 10 Haziran’da teknik ve mali teklifler alındı ancak kesinleşen ihale kararına itiraz başvurusu yapıldığı öğrenildi. 423 kilometre güzergah uzunluğuna sahip demiryolu hattının etüt proje hazırlama bedeli 35 milyon TL. İstanbul-Antalya arasını yüksek hızlı tren ile 4 saate düşürecek proje aynı zamanda komşu illerdeki sanayi üretimlerinin Antalya Limanı’na ulaştırılması anlamına da geliyor. Antalya’yı İç Anadolu’ya bağlayacak olan 640 kilometrelik Antalya-Kayseri hızlı tren projesi ise Antalya’nın turizm potansiyelinin Anadolu’ya yayılması potansiyeli taşıyor. Antalya- Kayseri hattında 4 etapta da proje ihaleleri yapıldı.

100 YILLIK HAYALDE SONA GELİNDİ

Seydişehir – Manavgat etabının ardından demiryolu hattı 57 kilometrelik Manavgat- Alanya etabı ve 97 kilometrelik Manavgat- Antalya etabıyla devam edecek. Proje çalışmalarının yakında tamamlanması bekleniyor. Ardından, sıra Antalya-Kayseri hattının yatırım programına alınmasına gelecek ve 100 yıllık hayal sonuçlanacak.

PROJELER TEK TEK ONAYLANDI

Kayseri-Aksaray, Aksaray- Konya, Konya- Seydişehir ve Seydişehir Manavgat etaplarında firmalar ile sözleşmeler 2015 yılı sonunda imzalandı. Proje çalışmaları devam ederken, Aksaray- Konya etabında 1/25 binlik 1’inci aşama koridor belirleme çalışmaları da onaylandı.

YORUM YOK

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.