3800 yıllık keşif birçok sırrı beraberinde getirdi

0
110
+100%-

KAHİRE-Mısır’ın Abidos kentinde bulunan bir yapıda 120 antik Mısır teknesinin görüntülerinin yer aldığı bir duvar keşfedildi.Mısır’da 120 antik Mısır teknesinin görüntülerinin yer aldığı bir duvar keşfedildi. MÖ 1878-1839 yılları arasında hüküm süren 3. Senusret’in mezarının yakınlarındaki yapının 3800 yaşında olduğu belirtildi.

ABIDOS KENTİNDE 3800 YILLIK KEŞİF

Livescience sitesinin aktardığına göre, arkeologlar tarafından yürütülen bir araştırmada, Abidos kentindeki 3. Sensuret’in mezarının yakınlarında 3800 yaşındaki bir yapı keşfedildi.

Yapının girişindeki duvarda ise 120 antik Mısır teknesinin resimlerine rastlandı. Üniversitedeki Penn Müzesi’nin kuratörü ve araştırmanın lideri Josef Wegner, Uluslararası Denizcilik Arkeolojisi Dergisi’nde kaleme aldığı makalesinde resimlerin ahşap bir tekneye benzediğini ifade etti. Wegner makalesinde “Abidos’ta inşa edilebilmiş olan ahşap teknenin yalnızca sayılı kalıntısı var. 21×4 metre boyutlara sahip duvardaki en büyük resimler yaklaşık 1.5 metre, en küçüğü ise 10 santim uzunluğunda.” ifadelerini kullandı. Wegner, duvarda ayrıca ceylan, inek ve çiçek resimlerinin olduğunu belirtirken, yapının yakınlarında ayrıca 145 çömlek bulduklarını kaydetti.

KEŞİF, BİRÇOK SIRRI BERABERİNDE GETİRDİ

Bu arada yapılan bu keşifler, arkeologları çok sayıda sırla başbaşa bıraktı. ‘Tablonun’ neden veya kim tarafından yapıldığının bilinmediğini belirten Wegner, çizimlerin kısa bir sürede yapıldığını düşündüklerini yazdı. Makaleye göre, arkeologlar ayrıca toplu halde bulunan çömleklerin neden orada olduğu konusunda da kararsız kalırken, bu çömleklerin bir cenaze törenine katılanların bir şeyler döktükleri çömlekler olabileceğini düşünüyor. Wegner, “Bu kaplar muhtemelen su dökmek için kullanılıyordu ve bu giriş de teknenin büyülü bir şekilde yüzmesi için kullanılan bir noktaydı.” ifadelerini kullandı.

YORUM YOK

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.